Altın fiyatları yön değiştirdi!

Altın fiyatları yön değiştirdi!
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Altın, Fed’in faiz oranlarını düşüreceğine dair umutların artması, hazine tahvillerinin getirilerinin düşmesi ve ABD dolarının zayıflamasıyla nisan sonundaki çöküşten bu yana en yüksek fiyatına yükseldi. Merkez bankalarından gelen güçlü talep ve jeopolitik gerilimlerle desteklenen bir rallinin ardından 12 Nisan’da ons başına 2.448,8 dolara ulaşarak geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesini gören külçe altın, 3 Mayıs’ta 2.285,2 dolara kadar geriledi.

Altın, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını düşüreceğine dair umutların artması, hazine tahvillerinin getirilerinin düşmesi ve ABD dolarının zayıflamasıyla nisan sonundaki çöküşten bu yana en yüksek fiyatına yükseldi. NYMEX’de Haziran vadeli altın kontratı 22 Nisan’dan bu yana en yüksek nokta olan 2.382,9 dolara kadar yükseldi. Spot altın 2378,50 dolar/ons seviyesini gördü.

Broker XS.com’un piyasa analisti Rania Gule, ABD’de ilk işsizlik başvurularının birkaç ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yatırımcıların Fed’in faiz indiriminden umutlu olduğunu söyledi.

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, perşembe günkü işsizlik başvuruları raporunun, geçen haftaki hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam raporunun yarattığı mevcut duyguları güçlendirdiğini ve Amerikan işgücü piyasasındaki kırılganlıkları daha da açığa çıkardığını söyledi.

Commerzbank analisti Carsten Fritsch, bu durumun Fed’in faiz oranlarını daha erken düşürmesini piyasa katılımcılarının gözünde daha olası hale getirdiğini, ABD doları üzerinde baskı oluşturduğunu ve tahvil getirilerinin düşmesine neden olduğunu, her ikisinin de altın için olumlu rüzgarlar olduğunu söyledi.

Commerzbank analisti Carsten Fritsch, bu durumun Fed’in faiz oranlarını daha erken düşürmesini piyasa katılımcılarının gözünde daha olası hale getirdiğini, ABD doları üzerinde baskı oluşturduğunu ve tahvil getirilerinin düşmesine neden olduğunu, her ikisinin de altın için arka rüzgar olduğunu söyledi.

Fitch Solutions’ın bir birimi olan BMI’dan analistler, daha yüksek faiz oranlarının faiz ödemediği için altın için genellikle olumsuz olduğunu söyledi. Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor ve BMI’ın ABD ekonomisti ilk indirimin Eylül ayında, ardından Kasım ve Aralık aylarında iki indirim yapılmasını bekliyor.

Commerzbank ise bu görüşe katılmıyor ve piyasanın ilk faiz indirimi için Eylül ayına odaklanmasına rağmen aralık ayına kadar böyle bir indirim beklemediğini ve altın fiyatlarındaki artışın kırılgan olduğunu düşünüyor.

Gule, Fed’in daha önce %2’lik enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedilmediğini ve piyasadaki durgunluk işaretlerini gerekçe göstererek faiz indirimi olasılığını küçümsediğini, ancak işsizlik başvurularındaki artışın piyasada faiz indiriminin ertelenmek yerine yakın zamanda yapılacağına dair beklentileri güçlendirdiğini belirtti.

BMI analistleri, önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerinin ABD ekonomisi hakkında daha fazla bilgi sunacağını söyledi.

BMI, “Piyasanın makro etkenlere tepki vermesi, jeopolitik olayları ve Fed faiz politikasını takip etmesi nedeniyle altın fiyatlarının önümüzdeki aylarda dalgalı seyretmesini bekliyoruz,” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.