ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı

ABD’de tarım dışı istihdam mayısta 272 bin kişi artarak beklentileri aşarken, işsizlik oranı yüzde 3,9’dan yüzde 4’e çıktı.

ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı
Yayınlama: 07.06.2024
Düzenleme: 07.06.2024 16:57
A+
A-

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı.

Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam Mayıs’ta 272 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisinin, 180 bin kişi artması öngörülüyordu.

ABD’de işsizlik oranı, Mayıs ayında 0,1 puan artışla yüzde 4’e yükseldi. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen işsizlik oranının bu dönemde yüzde 3,9 olması öngörülüyordu. İşsizlik oranı Nisan’da yüzde 3,9 olarak gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde haftalık ortalama çalışma saati beklentilere paralel 34,3’e çıktı.

Bu dönemde istihdam, sağlık, kamu, eğlence ve konaklama ile profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler başta olmak üzere birçok sektörde artmaya devam etti.

Son rakamlar, beklentilere meydan okumaya devam eden ve yüksek faiz oranları ile fiyatların ekonomi üzerindeki etkisini körelten bir işgücü piyasasının altını çiziyor.

Yatırımcılar, Fed’in bu yıl ne kadar faiz indirimi yapacağına dair ihtimalleri azalttı. Öte yandan verinin ardından ABD hisse vadelileri ve devlet tahvilleri kayıp yaşarken, dolar güçlendi.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.