Zakharova: Avrupa Birliği üyeliği için Türkiye eşsiz bir örnek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği üyeliği konusunda çifte standart uygulanmasına ilişkin yorumda bulundu. Özellikle Türkiye örneğine değinerek, neden temel ilkelere uymayan ülkelerden gelen adayların AB üyeliğine kabul edildiğini, üye olmaya çalışan diğer ülkelerin ise neden AB’ye alınmadığını sorguladı. Zakharova, bunun Türkiye açısından eşsiz bir örnek olduğunu vurguladı.

Zakharova: Avrupa Birliği üyeliği için Türkiye eşsiz bir örnek
Yayınlama: 07.06.2024
A+
A-

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova’nın AB üyeliği meselesine değindi. Zakharova, Avrupa Birliği üyeliği konusundaki standartların farklı aday ülkelere uygulanmasında ve verilen kararların tutarsızlıklarını dile getirdi.

Türkiye neden AB’ye alınmıyor?

Türkiye üzerinden örnek veren Zaharova, “Neden adayların uyması gereken temel ilkelere uymayan ülkeler oraya sürükleniyor, üye olmak isteyen ülkeler ise AB’ye alınmıyor? Bu bağlamda Türkiye güzel bir örnek.” dedi.

Zaharova, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında düzenlediği haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

AB’nin ülkelere üyelik konusunda çifte standart uyguladığını belirten Zaharova, bu konuda AB-Türkiye ilişkilerini örnek gösterdi.

“Türkiye AB’ye katılım konusunda talep edilen her şeyi yapıyor”

Zaharova, “Son yıllardaki ekonomi göstergeleri, Türkiye’nin geliştiğini gösterdi. Türkiye’deki sosyal ve siyasi yaşam demokratik ilkelere uygun şekilde yürütüldü. Her milletin ve her ülkenin kendine has gelenekleri ve özellikleri var. Türkiye’deki demokratik sürecin ivme kazandığını ve geliştiğini görüyoruz. Siyasi hayat oldukça hareketli. Türkiye, uluslararası arenada aktif rol alıyor. Türkiye, AB’ye katılım konusunda talep edilen her şeyi yapıyor.” dedi.

AB’nin, ilkelerine uymayan adaylara üyelik verdiğine işaret eden Zaharova, “Neden adayların uyması gereken temel ilkelere uymayan ülkeler oraya sürükleniyor, üye olmak isteyen ülkeler ise AB’ye alınmıyor? Bu bağlamda Türkiye güzel bir örnek. Bu durum, Batı’nın uluslararası gündeme yaklaşımının her alanında çifte standartlar uyguladığını gösteriyor. İşte bu sahtekarlık.” diye konuştu.

“Avrupa Parlamentosu seçimleri kirli”

Zaharova, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Rusya’yı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine müdahale etmekle suçlamasına tepki göstererek, “AP seçimleri kirli. Bu seçimler, AP’nin prensiplerine uygun değil. Bazı ülkelerin demokratik olmadıkları ve yüksek standartları karşılamadıkları gerekçesiyle çok kez eleştirildiğini hatırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’nin Kuzey Kore ile 2018’de imzalanan gerilimleri azaltmayı öngören Koreler Arası Anlaşma’yı askıya alma kararını da değerlendiren Zaharova, “Bu adım, gerilimin artmasına ve tehlikeli olayların yaşanması riskine yol açıyor.” dedi.

Sözcü Zaharova, Kore Yarımadası’ndaki durumun bozulma yolunda ve bunun endişe verici olduğunu belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.