Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da sürdürülebilirlik ana teması oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya ve Polonya’nın pavilyon olarak yer aldığı, 700 milyon Euro’luk iş hacmi hedefiyle düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu yıl “Yeşilin Ötesinde” ana temasıyla sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı uygulamalara odaklanıyor.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da sürdürülebilirlik ana teması oldu
Yayınlama: 19.04.2024
A+
A-

ASLIHAN EKER/ÖZEL HABER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya ve Polonya’nın pavilyon olarak yer aldığı, 700 milyon Euro’luk iş hacmi hedefiyle düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu yıl “Yeşilin Ötesinde” ana temasıyla sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı uygulamalara odaklanıyor.

Fuarın dördüncü gününde “Sürdürülebilirliğe Dürüst Bakış” konulu oturumda, Jülide Erdoğan, Kıvılcım Pınar Kocabıyık ve Utku Güven, sürdürülebilirlik stratejileri, sosyal girişimcilik, etki yatırımcılığı ve biyomimikri gibi kavramları ele aldı.

Moderatörlüğünü Teknoloji ve Sürdürülebilirlik İletişimcisi Dr. Sertaç Doğanay’ın yaptığı oturumda 2025 yılı itibariyle yeşil çimento kullanımının yaygınlaştırılmasının planlandığına değinildi.

Katalist Kurucu Ortağı Jülide Erdoğan, sosyal girişimcilik kavramını şu sözlerle açıkladı: “Sosyal girişimcilik, 7-8 senedir gündemimizde. Özellikle yeni jenerasyon tercih ediyor. Sosyal fayda sağlayacak bir girişimde bulunmak ve gelir sağlayarak bu girişimin karını hayatta kalmak için kullanmak.”

Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık da etki yatırımcılığını “Kültür sanat, doğa koruma gibi konularda dertlenmek gerekiyor. Kar optimizasyonu hedeflemek ve döngüsel ekonomiyi tercih etmek, kalbi olan şirketlerle büyümek” şeklinde tarif ederek sözlerini sürdürdü.

Kocabıyık, “Sürdürülebilirlikte ‘iklim adaleti’ önemli bir kavram. İklim göçü yaşanacak, iklim krizi sağlığı etkileyecek. Bu nedenle, sürdürülebilirlik için gereken dönüşümü farklı yollarla anlatmaya çalışıyoruz. Kültür dönüşümü gerekli, hep birlikte dönüşmek, tüketim akışkanları ile şirketleri dönüştürmek gerekiyor. Sürdürülebilir kalkınma için devlet kurumları, şirketlerle çalışıyoruz. Derneklere iş ortaklarının katkısı çok değerli ve önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Esmiyor Podcast Kurucu Ortağı Utku Güven ise ‘biyomimikri’ kavramını açıklayarak “Doğayı taklit ederek nasıl tasarım yapabileceğini düşünmek. Süreç ve iş tasarlarken, doğadan ilham almak, sistemin nasıl işlediğini ve döngüyü görebilmek.. İlham alarak işine yansıtabilmek. Felsefi açıdan doğayı kaynak olarak görmemiz ve doğaya nasıl uyum sağlayabilirim diye bakmamız gerekiyor” dedi.

Fuarda 20 Nisan’da “Mimari İletişimin DNA’sı” söyleşilerinde yapı sektöründe iletişim ve pazarlama alanlarına odaklanılarak, sosyal medyada mimarlara ulaşmanın kodları, yeni dünya düzeninde işverenlerle kontakt kurmanın ipuçları ve piyasadaki rekabet stratejileri gibi dikkat çeken başlıklar ele alınacak.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2024’e Özel İskele-Kalıp Salonu!

Fuarda bu yıl, katılımcı firmaların etkileşimini artırmak için İKSD ve ICA Build Fuarcılık A.Ş. iş birliğiyle, İskele Kalıp firmalarına özel bir salon oluşturuldu. İskele-Kalıp Sanayicileri Derneği üye firmalarının da yer aldığı bu özel salonda, katılımcılar ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı buldu.

Fuar 23 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.