Türkmenistan’da Haydar Aliyev anısına ağaç dikildi

Azerbaycan’ın Aşkabat Büyükelçiliği’nde Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümü dolayısıyla ağaç dikme etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Azerbaycan’ın Aşkabat Büyükelçisi Hasan Zeynalov ve Büyükelçilik mensupları katıldı.

Türkmenistan’da Haydar Aliyev anısına ağaç dikildi
Yayınlama: 26.05.2023
A+
A-

Etkinlikte Büyükelçiliğin yanındaki alana 100 meşe fidanı dikildi.

Büyükelçi Zeynalov, Türk dünyasının büyük oğlu Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı vesilesiyle Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 2023’ün ülkesinde “Haydar Aliyev Yılı” ilan edildiğini söyledi.

Haydar Aliyev’in aziz hatırasının Azerbaycan’da olduğu gibi Türkmenistan’da da her zaman saygıyla anıldığını ifade eden Zeynalov, ”Haydar Aliyev Yılı” ile bağlantılı olarak hem Azerbaycan’da hem de kardeş Türkmenistan’da çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini kaydetti.

Haydar Aliyev’in çevre ve şehirlerin yeşillendirilmesi konusuna her zaman özel ilgi gösterdiğini belirten Zeynalov, “Biz de Azerbaycan Büyükelçiliği olarak Haydar Aliyev’in her zaman şahsi kontrolünde tuttuğu çevre politikasına uygun olarak güzel Aşkabat’ta ağaç dikmek için burada toplandık.” dedi.

Meşe ağacının uzun ömürlülük ve kuvvet remzi olarak kabul edildiğini söyleyen Zeynalov, “Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı münasebetiyle bugün dikilen meşe ağaçları da asırlık, sarsılmaz Azerbaycan-Türkmen kardeşliğinin ve dostluğunun simgesi olsun.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.