Türk basketbolunda yabancı kuralı değişiyor! En az 1 Türk olmak zorunda

Türk basketbolunda yabancı kuralı değişiyor! En az 1 Türk olmak zorunda
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde önemli bir değişiklik gerçekleşti. 2024-2025 sezonundan itibaren, takımların maç kadrosunda 5 yerine 7 yabancı oyuncuya yer verilmesine karar verildi. Ancak aynı anda sahada en fazla 4 yabancı oyuncu bulunabilecek.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi kulüplerinin temsilcileri, ‘Lig Kurulu’ toplantısını gerçekleştirdi. Görüşmelerde 2024-2025 sezonuna ilişkin yapılması planlanan talimat ve kural değişiklikleri ele alındı. Yapılan ortak kararlarla yeni sezonda uygulanacak iki önemli değişiklik duyuruldu.

  1. Türk Oyuncu Zorunluluğu: 2024-2025 sezonundan itibaren Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi müsabakalarında, en az 1 Türk oyuncunun sahada bulunması zorunlu olacak. Bu kurala bağlı olarak, sahada en fazla 4 yabancı oyuncu bulunabilecek, saha kenarında ise en fazla 3 yabancı oyuncu olabilecek.
  2. Play-In Formatı: Yeni sezon, daha rekabetçi bir atmosferle geçecek. Normal sezonun sonunda ligi 7., 8., 9. ve 10. sırada tamamlayan takımlar, Play-In oynamak için hak kazanacak. Play-In maçları tek maç üzerinden oynanacak ve ligi üst sırada bitiren takımın sahasında gerçekleşecek. 7-8 eşleşmesini kazanan takım direkt olarak Play-Off’lara katılacakken, 7-8 eşleşmesini kaybeden takım 9-10 eşleşmesinin galibi ile Play-Off’a girmek için bir maç daha oynayacak. Bu değişikliklerle birlikte, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde heyecan ve rekabetin artması hedefleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.