Trabzon’da heyecanla beklenen Kültür Yolu Festivali, yarın başlıyor.

Festival, Trabzon’un zengin kültürel mirasını kutlayacak ve sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Trabzon’da heyecanla beklenen Kültür Yolu Festivali, yarın başlıyor.
Yayınlama: 21.06.2024
Düzenleme: 21.06.2024 17:53
A+
A-

Trabzon’un tarihi, kültürel ve doğal zenginliğini kutlayan Trabzon Kültür Yolu Festivali, yarın başlıyor ve 30 Haziran’a kadar devam edecek. Festival boyunca, 40 farklı noktada 500’den fazla etkinlik gerçekleştirilecek. Konserler, sergiler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve gastronomi sunumları gibi çeşitli etkinlikler festivalin ana unsurlarını oluşturacak.

Festival, 15 Temmuz Hürriyet Parkı’nda horon gösterileriyle açılış yapacak ve ünlü sanatçılar ana sahnede performans sergileyecek. Trabzon Fuar Merkezi’ndeki ana sahnede Semicenk, Resul Dindar, Ferhat Göçer, Sinan Akçıl, Madrigal, Buray, Simge, Haluk Levent ve Ebru Yaşar sahne alacak.

Kentin farklı noktalarındaki sahnelerde ise İsmail Türüt, Retrobüs, Elif Avcı ve Erdal Şahin, Yücel Erzan, Umut Mürare, Ender Doğan, Ali Nuri Türkoğlu ve Ferhan Tülman, Murat Gökşen, Tansu Can ve Seyfullah Kartal gibi müzisyenler performans sergileyecek.

Atatürk Köşkü’nde yapay zeka algoritması kullanılarak sergilenecek “Atatürk Kültür Yolunda” adlı eserde, Atatürk’ün Trabzon’da ziyaret ettiği önemli yapılar, yapay zeka destekli dijital sanatla yeniden canlandırılacak. Festival süresince Hülya Koçyiğit, yazar Beyhan Budak, İranlı fotoğraf sanatçısı Seyed Ehsan Mortavazi, Nihat Hatipoğlu ve Emre Ermiş gibi isimler de söyleşilere katılacak.

Naci El Ali’nin “Hanzala” karakterlerinden oluşan karikatür sergisi, Büyükşehir Belediyesi Trabzon Şehir Müzesi Galerisi’nde açılacak. Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezi’nde Filistin sinemasından örneklerin gösterileceği etkinliklerde, 25 Haziran’da Filistinli yönetmen Mohammed Almughanni söyleşi yapacak ve 29 Haziran’da “İnsanlık Sahnesi Filistin Şiirleri ve Konseri” adlı program gerçekleştirilecek.

Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’nde kurulacak “Çocuk Köyü” ile çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Trabzon Botanik Parkı, Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü ve Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek atölyelerde geleneksel el sanatları sergilenerek farkındalık oluşturulacak.

Trabzon’un gastronomik zenginliği ve coğrafi işaretli ürünleriyle öne çıkan lezzetleri, “Festival Lezzet Durağı” olarak belirlenen 14 noktada yerli ve yabancı ziyaretçilere sunulacak. Ziyaretçiler, Trabzon’un asırlara dayanan lezzetlerini keşfetme imkanı bulacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.