Tescilli Adana karpuzunun hasadı başladı

Tescilli Adana karpuzunun hasadı başladı
Yayınlama: 10.05.2024
Düzenleme: 10.05.2024 15:57
A+
A-

ZİYA İPEK- ÖZEL HABER
Adana’nın en önemli tarım ürünlerinden coğrafi işaret tescilli Adana karpuzunda yılın ilk hasadı gerçekleştirildi. Hasada katılan Vali Yavuz Selim Köşger, pazara götürülecek ürün için kamyondaki işçiye ilk karpuzu atarak yüklemeyi başlattı.

Karataş ilçesi Bahçe Mahallesi’nde düzenlenen hasat etkinliğine Karataş Kaymakamı Necati Aktan, Karataş Belediye Başkanı Ali Bedrettin Karataş ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu katıldı. Adana karpuzunu keserek tadına bakan Vali Köşger, çiftçilere hayırlı ve bereketli bir sezon temenni etti.
Türkiye’deki karpuz üretiminin 5’te 1’inin Adana’da gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Köşger, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı hasadın erken yapıldığını bildirdi. Köşger, “Adana karpuzu coğrafi tescilli, şehir karpuzda da marka. Tadımını yaptık, lezzetli ve aroması iyi. Kendine özgü tadıyla Adana karpuzu Türkiye’de farklı bir şöhret elde etmiş durumda. Bu sezon da Adana karpuzunun daha önceden kazandığı şöhreti devam ettirerek üreticiye bereketli bir sezon yaşatacağını tahmin ediyorum.” dedi. Karpuzun olgunlaşmadan tezgâha çıkmasını engellemek üzere denetimlerin sürdüğünü de kaydeden Köşger, bir Adana markası olan karpuzun en kaliteli şekilde üretilmesi için titizlikle çalışıldığını vurguladı.

Türkiye’de son 10 yılda ortalama karpuz üretimi yıllık 3,5 milyon ton ile 4,2 milyon ton arasında değişiyor. Adana, karpuz üretimiyle ilk sırada yer alırken 2023 yılında 85 bin dekarlık alanda 555 bin ton karpuz üretimi gerçekleştirildi, karpuzun yaklaşık yüzde 65’i örtü altı sistemlerinde, geri kalanları ise açık tarlalarda üretiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.