Prof Dr.Ahmet Ercan o ili uyardı! 6.8 deprem alarmı

Prof Dr.Ahmet Ercan o ili uyardı! 6.8 deprem alarmı
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin deprem risklerine dair açıklamalarda bulunarak, bu kez Afyonkarahisar’ın Simav-Afyon-Akşehir kırık kuşağını işaret etti. Ercan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, bu fay hattının 6.8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini belirtti.

Türkiye’nin deprem gerçeğiyle karşı karşıya olduğu bu dönemlerde, deprem bilimcilerden önemli uyarılar gelmeye devam ediyor. Son olarak, Prof. Dr. Ahmet Ercan, Afyonkarahisar’ın deprem riskine dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ercan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla, Afyonkarahisar ve çevresindeki kırık kuşaklarına dikkat çekti ve bölgenin 6.8 büyüklüğünde depremler üretebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Afyonkarahisar’ın, Simav-Afyon-Akşehir kırık kuşağının etkisi altında olduğunu ve bu bölgedeki kırıkların 6.8 büyüklüğünde depremler üretebileceğini ifade etti. Afyonkarahisar’ı kaplıcalar başkenti yapan jeolojik özelliklerin aynı zamanda büyük bir deprem riski taşıdığını vurgulayan Ercan, “Afyon-Akşehir göçüntülü ana hat ve Işıklar kırığı gibi 30 kadar M6,8’lik deprem üreten kırıklar mevcut” dedi.

Ercan, bölge için acilen rezonans ve incelikli jeofizik çalışmaların başlatılması gerektiğini belirtti. Bu tür çalışmaların, potansiyel depremlerin etkilerini azaltmada kritik öneme sahip olduğunu ifade eden Ercan, özellikle andezit tepeleri gibi daha sağlam zeminler üzerine şehirleşme yapılmasının önemini vurguladı. “Enerji ile sağlık başkenti Afyonkarahisar, Simav-Afyon-Akşehir kırık kuşağında değil, eski Afyon gibi andezit tepelerine genişlemeli” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.