Okullarda şiddeti önlemek adına yasa hazırlığı başladı

Okullarda şiddeti önlemek adına yasa hazırlığı başladı
Yayınlama: 09.05.2024
Düzenleme: 09.05.2024 14:29
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin cezalandırılmasına ilişkin önemli adımların atıldığını belirtti. Şiddet eylemlerinin önlenmesi için öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırılmasının teklif edildiğini ifade etti.

Okullarda üst üste yaşanan şiddet olayları, son olarak İstanbul’da bir okul müdürünün öğrencisi tarafından öldürülmesiyle doruğa ulaştı. Bu endişe verici durumun önüne geçmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı düzenlemeyi hızlandırdı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullardaki şiddetin önlenmesine yönelik hazırlanan düzenlemenin en kısa sürede Meclis’e gönderileceğini açıkladı. Bakan Tekin, bu konuda siyasi partilere de çağrı yaparak, şiddetin her türlüsüne karşı durulması gerektiğini belirtti.

Buna göre, öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar iki katına çıkarılacak. Yönetici, öğretmen ve diğer personele karşı görevleri sırasında veya görevleri sebebiyle işlenen ‘kasten yaralama’ suçu tutuklama sebebi sayılacak. Ayrıca, şiddet nedeniyle verilen hapis cezasının ertelenmemesi de taslakta yer alacak.

Düzenleme ayrıca özel okullarda görev yapan öğretmenleri de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bu adımların, okullarda güvenli bir ortamın sağlanması ve eğitim çalışanlarının korunması için önemli bir adım olduğu vurgulanıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.