Murat Soydan’ın eşi Uğurgül Tercan kimdir, yaşı kaç? Uğurgül Tercan gençlik nasıl?

Son Gece, Kanlı Pazar, Şehrazat, Yalnız Adam gibi birçok filmde rol alan usta oyuncu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Bu üzücü gelişmenin ardından hayatı, ailesi, eşleri de merak edildi. Aslen Kırklareli doğumlu olan Murat Soydan iki kez evlendi. İlk eşi Güler Samuray olmuştur. Bu evlilikten Ali adında bir oğlu olmuştur. Daha sonra Uğurgül Tercan ile evlenmiştir. Murat Soydan’ın 1 kızı 2 oğlu vardır.

Murat Soydan’ın eşi Uğurgül Tercan kimdir, yaşı kaç? Uğurgül Tercan gençlik nasıl?
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Yeşilçam’ın yakışıklığı ile nam salmış, usta isimlerinden birisi olan Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir hastanede tedavi gördüğü bilinen Murat Soydan’ın ölüm sebebi açıklanmadı. Bu üzücü haberi kızı Mehveş Soydan duyurdu. Asıl adı Rüçhan Tercan olan Murat Soydan aslen Kırklareli doğumluydu. Bu haberin ardından Murat Soydan’ın hayatı da merak konusu oldu. Murat Soydan iki evlilik yapmıştır. İlk eşi Güler Samuray olmuştur. Bu evlilikten Ali adında bir oğlu olmuştur. Daha sonra Uğurgül Tercan ile evlenmiştir. Murat Soydan’ın 1 kızı 2 oğlu vardır.

83 yaşındaki usta oyuncu Murat Soydan’dan kötü haber geldi, kızı Mehveş Soydan babasının ölüm haberini duyurdu. Bu haberin ardından Murat Soydan’ın hayatı da merak edildi.

Yeşilçam’ın yıldız oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi Soydan’ın kızı Mehveş Soydan duyurdu; “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun”

Türk sinemasına damga vurmuştu! Yeşilçam’ın jön oyuncularından birisiydi: Usta oyuncu hayatını kaybetti! – Resim : 1

Murat Soydan kimdir?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200’e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970’li yılların “Jön” oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit’le baş rolü paylaşmıştı. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Murat Soydan’ın Unutulmaz Filmleri

Murat Soydan, kariyeri boyunca birçok filmde rol aldı ve Yeşilçam’ın vazgeçilmez aktörlerinden biri oldu. İşte Murat Soydan’ın en bilinen filmleri:

Sevgilim Bir Artistti (1966)
Son Gece (1967)
Kanlı Pazar (1970)
Şehrazat (1964)
Yalnız Adam (1974)
Aşk Mabudesi (1969)
Tatlı Günah (1973)
Ateş Parçası (1971)
Bir Kız Böyle Düştü (1972)
Vur Patlasın Çal Oynasın (1970)

Kaynak: Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.