Mersin Büyükşehir özel birey anneleri için etkinlik düzenledi

MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER- ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Özel Çocuk Anneleri ile Beden ve Ruh Sağlığı Atölyesi’ düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı...

Mersin Büyükşehir özel birey anneleri için etkinlik düzenledi
Yayınlama: 18.05.2024
Düzenleme: 19.05.2024 00:11
A+
A-

MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER- ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Özel Çocuk Anneleri ile Beden ve Ruh Sağlığı Atölyesi’ düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde eğitim semineri verdi.

Kadın sağlığı konusunda annelere bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sezin Saygı Özyurt, “Özel çocuklarımızın annelerine, düzenli jinekolojik kontrollerin önemini anlattık. Kadınlarımız bazen, günlük hayatın koşturmacası içinde kendilerini unutabiliyorlar. Düzenli jinekolojik kontrollerin önemi, kadın sağlığı, hastalıklar oluşmadan onu engelleyebilmek ve özellikle HPV ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Rahim ağzı kanserinden korunma yolları, bunun aşısı ve taramaları konusu ile kadın hastalıklarındaki diğer sorunlara da değindik” dedi.

Özel birey annelerinden Berrin Tulumbacı, kadın sağlığı ile ilgili sunumun kendisi için çok faydalı olduğunu belirterek, “Çok güzel bilgiler verildi. Bir kanser virüsündeki iyileşmeyi ilk defa burada öğreniyorum. Yani onun ölümcül olmayacağını, bir iğne ile dahi tedavi edilebileceğini öğrendim. Bunların bilhassa özel çocuk anneleri tarafından öğrenilmesi gerekiyor. Mesela benim kızım 30 yaşında. O’nun da götürülmesinin ne kadar doğru olduğunu öğrenmek çok güzel” ifadesini kullandı.

Kaynak: ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.