Kurbanlık dana canlı kilo fiyatları 2024 kaç paradan başlıyor? Kurbanlık dana fiyatları aralığı

Kurbanlık dana canlı kilo fiyatları 2024 kaç paradan başlıyor? Kurbanlık dana fiyatları aralığı
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Kurbanlık dana canlı kilo fiyatı kaç paradan başlıyor sorusu Kurban Bayramı yaklaştıkça vatandaşların gündeminde üst sıralara çıkmaya başladı. Kurban bayramı için geri sayım başladı, bu sene kurban bayramı 16 Haziran pazar gününe denk geliyor. 4 gün süren kurban bayramı arefesi ise 15 haziran cumartesi günü olacak. Kurban bayramının yaklaşması ile kurbanlık çadırları da kurulmaya başladı, kurbanlık fiyatları da belli olmaya başladı. Bu sene kurbanlık fiyatları yine cep yakacak, vatandaş kara kara düşünüyor. 2024 yılı kurbanlık fiyatlarına bakıldığında büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo satış fiyatı 80 bin ile 160 bin arasında değişecek. İstanbul’da ortalama büyükbaş bir hayvanın canlı kilogram fiyatının 280 ila 340 TL arasında, küçükbaşın ise 250 ila 300 TL arasında olacağı düşünülüyor.

İstanbul’da kurbanlık fiyatları 2024 ne kadar?

2024 yılında artan et fiyatları nedeniyle kurbanlık fiyatları da geçen yıla göre bir hayli artış gösterdi.

Buna göre; İstanbul’da ortalama büyükbaş bir hayvanın 80 bin ile 160 bin TL arasında, küçükbaş kurbanlığın ise 7 bin ile 18 bin TL arasında satılması bekleniyor. İstanbul’da ortalama büyükbaş bir hayvanın canlı kilogram fiyatının 280 ila 340 TL arasında, küçükbaşın ise 250 ila 300 TL arasında olacağı düşünülüyor.

Hisse fiyatlarının ise küçükbaşta 13-20 bin TL arasında, büyükbaşlarda ise 20-30 bin TL arasında olması bekleniyor.

Kurbanlık Hayvanda Sağlık Kriterleri Nelerdir?

Kurbanlık hayvanda aranması gereken sağlık kriterlerini sıralayan Doç. Dr. Erat, “Kurbanlık hayvanın davranış, yürüyüş, vücut yapısı ve şekli normal, tüyleri düzgün ve parlak, gözlerinde canlı bir bakış olması, geviş getirmesi ve solunumunun düzgün olması gerekir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlar kurban edilemez. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı olması, topal olması, hafif hasta olması, bir kulağın delik veya yırtılmış olması hayvanların kurban olarak kesilmesine mani değildir. Gelişmesini tamamlamamış veya etleri olgunlaşmamış çok genç hayvanlar, gebe hayvanlar, bir hafta önce doğum yapmış hayvanlar, vücut sıcaklığı çok yüksek olan hayvanların (sığır ve koyunda 40,5° ve üzeri) yasal olarak kesilmeleri yasaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.