Kısacık: Çiftçiyi zincir marketlere boğdurmayın

Kısacık: Çiftçiyi zincir marketlere boğdurmayın
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

DEVA Partisi Adana Milletvekili Sadullah Kısacık, zincir marketlerin turfanda ürünler üzerinde fiyat baskısı oluşturduğunu ileri sürerek bu durumun çiftçinin zarar etmesine yol açtığını, hükümetin üreticiyi koruması çağrısında bulundu.

Adana’da Patates Hasadı Durduruldu!
DEVA Partisi Adana Milletvekili Sadullah Kısacık, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, zincir marketlerin kendi piyasasını oluşturmak için uyguladığı tekelleşme politikası neticesinde fiyatların baskılanmasının, çiftçileri zarar ettirdiğini söyledi. Patatesin hasat başladığı dönemde çiftçiden 17 TL’ye alınırken, zincir marketlerin sistematik politikalarıyla 11 TL’ye kadar düşürüldüğünü belirten Kısacık, “Zincir marketlerin oligopol piyasa oluşturmalarıyla, Adana’da zarar eden çiftçiler, kendi aralarında toplanıp patates hasadını durdurdular. Çiftçilerin hasadı durdurmasına tarım işçileri de katıldı. Tarım işçileri, ürünler zorunlu olarak 11 TL’den satılmak zorunda kalınsa bile çiftçinin ürününü toplamayacağını bildirdi. Bunun üzerine zincir marketler, patatesin alım fiyatını 14 TL’ye kadar yükselttiler. Ancak yükseltilen fiyat çiftçiyi zarardan kurtarmadığı gibi market fiyatlarının yüksekliği de tüketicinin cebini yakıyor” diye konuştu.

Çiftçiyi Sahipsiz Bırakmayın!
Adana’da yaşanan olayların tüm Türkiye’de yaşandığını belirten Kısacık, tarım ve ticaret bakanlıklarını çiftçiyi koruma görevini yerine getirmeye çağırdı. Kısacık, şöyle devam etti: “Çiftçimizin örgütsüzlüğünden faydalanarak, çiftçimizin 1 yıl boyunca alın teri ile ürettiği ürünü maliyetinin altında alma girişimi, çiftçilerimizin birlikte hareket etmesi ve tepkilerini ortaya koymasıyla önlenmiş oldu. Şimdi bölgemizde soğan hasadı yapılıyor. Zincir marketlerin aynı oyununu yine görüyoruz. Buradan tarım ve ticaret bakanlıklarımıza sesleniyorum. Çiftçimiz hangi sorunla mücadele etsin? Yüksek tarla kiraları, yüksek tarım girdileri, doğa şartları, iklim değişikliğinden kaynaklanan haşereler ve şimdi de ürünü yetiştirdikten sonra oligopol piyasa kurup elinden ürününü ucuza almaya çalışan zincir marketler! Çiftçimiz hangisi ile mücadele etsin? Bu duruma birilerinin dur demesi gerekmektedir. Çiftçimizi sahipsiz bırakmayın! Çiftçimizi zincir marketlere boğdurmayın! Zincir marketlerin piyasayı hakimiyetleri altına alma çalışmalarına göz yummayın.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.