Kan şekeri nasıl dengede tutulur?

Kan şekeri dengesizlikleri sizi yorgun ve halsiz mi hissettiriyor? Kan şekerini nasıl dengede tutacağınızı bilmiyor musunuz? İşte kan şekerini dengede tutmanın 4 yolu…

Kan şekeri nasıl dengede tutulur?
Yayınlama: 19.06.2024
Düzenleme: 18.06.2024 23:19
A+
A-

Kan şekerini dengede tutmak sağlıklı bir yaşam için son derece önemli. Ancak çoğu hasta bunu nasıl yapacağını bilmiyor ve kan şekeri hareketliliğine bağlı yorgunluk, halsizlik hissediyor. Diyabet gibi bazı durumlarda ise kan şekerini dengede tutmak hayati öneme sahip. Peki kan şekeri nasıl dengede tutulur?

İşte size kolayca uygulayabileceğiniz 4 basit yöntem…

– Kahve içmeyi uyandıktan bir saat sonrasına kadar erteleyin. Uyanmadan birkaç saat önce, vücudunuz sizi önümüzdeki güne hazırlamak için büyük miktarda stres hormonu kortizol salgılar ve bir fincan kahve (sade ve şekersiz bile olsa) bu artışı artırabilir. Başlangıçtaki kan şekeri seviyeleri düşene kadar bunu ertelemek daha iyidir.

– Her yemekten 60-90 dakika sonra 15 dakikalık bir yürüyüş yapın, böylece kaslarınız kanınızdaki fazla şekerin bir kısmını kullanır.

-Şekerli bir atıştırmalık veya karbonhidrat ağırlıklı bir yemek yemeden önce suya bir çorba kaşığı elma sirkesi döküp, için (sirkedeki asetik asit, karbonhidratların şekere dönüşmesini yavaşlatır).

– Pirinç, makarna ve patates gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri pişirin, soğutun ve sonra yeniden ısıtın; böylece yapılarını değiştirerek onları parçalayan bağırsak enzimlerine karşı ‘dirençli’ hale gelirler ve bu da kan şekerinin daha küçük bir dalgalanmasına neden olur.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.