İsviçre’nin ‘aşırı bor içeriyor’ diyerek yasakladığı Beypazarı’ndan yeni açıklama!

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğu ve tüketilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Konuya ilişkin firmadan yeni açıklama geldi.

İsviçre’nin ‘aşırı bor içeriyor’ diyerek yasakladığı Beypazarı’ndan yeni açıklama!
Yayınlama: 19.04.2024
A+
A-

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO), Türkiye’den ithal edilen Beypazarı maden suyunda yüksek miktarda bor tespit etti ve ürünü ülkesinde yasakladı. Ancak, Beypazarı firması bu iddialara karşı çıkarak analiz belgesini yayımladı ve ürünlerinin AB mevzuatlarına uygun olduğunu vurguladı.

Firmanın X hesabından yapılan açıklamada, İsviçre kaynaklı analiz sonuçlarını şeffaf bir şekilde paylaştıkları belirtildi. Analizlerin, Avrupa Birliği mineralli su kriterlerine ve Türkiye Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik limitlerine uygun olduğu ifade edildi. Ayrıca, Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre’deki durumun, mevzuat farklılıklarından kaynaklandığı belirtildi.

 

Açıklamada ayrıca, Beypazarı’nın doğal maden suyunun, Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü denetiminde düzenli olarak analiz edildiği ve üretim sıklığı ile orantılı olarak denetlendiği belirtildi. 68 yıldır aynı kaynaktan el değmeden şişelenen maden suyunun, bütün ülkelere aynı içerikte gönderildiği vurgulandı.

Firma tarafından paylaşılan belge ise bu açıklamaları destekler nitelikteydi.

 

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.