Endonezya’da yanardağda dev patlama: 7 kasaba binlerce kişi tahliye edildi

Endonezya'nın kuzeyindeki İbu Dağı'nda meydana gelen volkanik patlama sonrası bölgedeki 7 kasaba tahliye edildi. Yetkililer, yanardağdan çıkan kül bulutunun 1900 metreye yükseldiğini açıkladı. Endonezya'da Yanardağ Patladı!...

Endonezya’da yanardağda dev patlama: 7 kasaba binlerce kişi tahliye edildi
Yayınlama: 19.05.2024
A+
A-

Endonezya’nın kuzeyindeki İbu Dağı’nda meydana gelen volkanik patlama sonrası bölgedeki 7 kasaba tahliye edildi. Yetkililer, yanardağdan çıkan kül bulutunun 1900 metreye yükseldiğini açıkladı.

Endonezya’da Yanardağ Patladı! 7 Kasaba Tahliye Edildi!

Endonezya’nın kuzeyinde bulunan İbu Dağı’nda bugün korkunç bir patlama meydana geldi. Volkanik patlama sonrası bölgedeki 7 kasabanın tahliye edildiği duyuruldu.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, patlama bu sabah yerel saatle 06.57’de gerçekleşti. Patlama sonrası yanardağdan yükselen kül bulutunun 1900 metreye ulaştığı öğrenildi.

Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Tehlikelerin Azaltılması Merkezi (PVMBG) tarafından yapılan açıklamada, dün de bölgede bir patlama meydana geldiği ve kül bulutunun 4 bin metreye yükseldiği belirtildi.

Volkanik patlama nedeniyle bölgedeki hava kirliliği arttı ve görüş mesafesi düştü. Yetkililer, bölge sakinlerini tedbirli olmaya ve evlerinden dışarı çıkmamaya çağırdı.

Endonezya’da Yanardağ Patlamaları:

Endonezya, Pasifik Ateş Çemberi üzerinde yer alan ve sık sık yanardağ patlamalarına maruz kalan bir ülkedir. Ülkede aktif olarak 140’tan fazla yanardağ bulunmaktadır.

Yanardağ patlamaları can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle yetkililer, bölge sakinlerini volkanik patlama riskine karşı sürekli olarak uyarmakta ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktadır.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.