“Emekli için aylık bağlama oranı yüzde 70’e çıkarılsın”

“Emekli için aylık bağlama oranı yüzde 70’e çıkarılsın”
Yayınlama: 09.05.2024
Düzenleme: 09.05.2024 15:36
A+
A-

ZİYA İPEK- ÖZEL HABER

Anadolu Emekliler Derneği (ANADED) Genel Başkanı Mustafa Kökesmer, emeklilikte aylık bağlama oranlarının yüzde 70’e çıkarılarak, emekliye sendika kurma hakkı verilmesini istedi.
Kökesmer, 9 şube başkanı ve üyeleri ile birlikte gerçekleştireceği ziyaretlerin ilkine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Anıl Tanburoğlu ile başladı. Kökesmer, Tanburoğlu’nu CHP’nin gerek Türkiye geneli gerekse Adana’da 31 Mart yerel seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı tebrik etti. Kökesmer ayrıca emeklilerin taleplerine ilişkin bir dosyayı Tanburoğlu’na ileterek çözüm için destek istedi.

ANADED’in emeklilerin taleplerine ilişkin şu konular yer alıyor: Kök maaş uygulamasının kaldırılması ve 2000 yılı öncesi uygulanan intibak yasasının yeniden uygulamaya konulması, Aylık bağlama oranlarının yüzde 70 çıkarılması, Emeklilere sendika kurma hakkı verilmesi, Özel halk otobüsü şoförlerinin emeklilere karşı olumsuz davranışlarının önü geçilmesi için gerekli adımların atılması, Kamu yararına çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarına (STK) destek verilmesi (Bakanlıkça kamu yararına çalışan dernek statüsünü alamayan derneklere destek verilmesi), Emekli dinlenme evlerinin sayılarının yaygınlaştırılması, her ilçede en az bir ‘’Emekli lokali’ ’açılması, Kent lokantalarının Adana’da da kurulması, Yerel yönetimlerin ilgili kurumlarla görüşerek evi olmayan emeklilerin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ya da benzeri kurumlar vasıtasıyla uygun koşullarda ev sahibi olmalarının sağlanması.
CHP Adana İl Başkanı Anıl Tamburoğlu, emeklilerin zor günlerden geçtiğini, yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik partisinin yerel yöneticilerinin imkanları ölçüsünde çalışma yaptıklarını anımsatarak, iletilen sorunların da takipçisi olacaklarını kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.