Dünyanın en eski kitaplarından Crosby-Schøyen Codex, 3 milyon sterline satışa çıkarıldı

Hristiyanlığın doğuşunda yazılmış olan dünyanın en eski kitaplarından biri olan Crosby-Schøyen Codex, 3 milyon sterlinlik bir açık artırmada satışa çıkarıldı. Mısır’dan gelen bu antik İncil el yazması, Londra’daki Christie’s müzayede evi tarafından satışa sunulacak. 1700 yıllık bu el yazması, Kıpti dilinde yazılmış beş erken dönem Hristiyan metnini içeriyor. Bu metinler arasında, Yunus Kitabı ve Petrus’un Birinci Mektubu’nun bilinen en eski metinleri de bulunuyor.

Dünyanın en eski kitaplarından Crosby-Schøyen Codex, 3 milyon sterline satışa çıkarıldı
Yayınlama: 11.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 16:15
A+
A-

Mısır’dan gelen ve dünyanın en eski kitaplarından biri olan antik İncil el yazması Crosby-Schøyen Codex, yarın Londra’daki Christie’s müzayede evi tarafından satışa sunulacak. Kıpti dilinde yazılmış beş erken dönem Hristiyan metnini içeren Crosby-Schøyen Codex, 3 milyon sterline açık artırmaya çıkarılacak. 1700 yıllık bu el yazması, Yunus Kitabı ve Petrus’un Birinci Mektubu’nun bilinen en eski metinlerini de barındırıyor. El yazması artık tek parça halinde olmasa da, Christie’s bunun 3 milyon sterline kadar alıcı bulabileceğini tahmin ediyor. Christie’s, bu el yazmasını “özel ellerde bulunan bilinen en eski kitap” olarak nitelendiriyor.

Hristiyan kültürü ve edebiyatının doğuşunun anahtar bir örneği

Crosby-Schøyen Codex, beş farklı yazar tarafından yazılmış beş farklı metin içeriyor. Hepsi MS 3. yüzyılda aynı katip tarafından kopyalanmıştır. Muhtemelen bir Mısırlı keşiş olan bu katip, papirüs yapraklarına yazmak için mürekkebe batırılmış taze kesilmiş bir kamış kullanmış olmalı. Sheffield Üniversitesi’nden Dr. Meredith Warren, bu çalışmayı “Hristiyan kültürü ve edebiyatının doğuşunun anahtar bir örneği” olarak nitelendirdi.

Crosby-Schøyen Codex, 1952’de Mısır’da kum içinde gömülü bir kavanozda bulunan diğer bazı el yazmaları arasında keşfedildi. Uzman Donadoni, korunmasını Mısır’ın kuru iklimine bağladı ve 3. ve 4. yüzyıllardan günümüze ulaşan sadece birkaç kitap olduğunu belirtti. El yazması, 1955’te Mississippi Üniversitesi tarafından satın alındı ve 1988’de Norveçli iş adamı ve koleksiyoncu Martin Schøyen tarafından satın alındı. Schøyen şimdi bu değerli nesneyi, dünyanın en büyük özel el yazması koleksiyonlarından biri olan Shoyen Koleksiyonu’ndaki diğer önemli eserlerle birlikte satışa sunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.