Dolar ve altın hesabından TL mevduat hesaplarına geçiş tarihi değişti ne demek?

Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nı güçlendirmek için elindeki tüm imkanları kullanmayı sürdürüyor. 18 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan en son Merkez Bankası kararına göre döviz ve altın hesaplarından TL mevduat ve katılım hesaplarına geçiş tarihi 31 Ağustos 2023 olarak değiştirildi. Peki bu ne anlama geliyor?

Dolar ve altın hesabından TL mevduat hesaplarına geçiş tarihi değişti ne demek?
Yayınlama: 18.09.2023
A+
A-

Dolar ve altın hesaplarından TL’ye geçiş artık daha kolay. Hesap sahipleri için engel oluşturan 30 Haziran 2023 tarih şartı değişti. Artık yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın ve döviz cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

TCMB, gerçek kişi dönüşüm hesaplarının tarih koşulunda teknik değişikliğe gitti.

TCMB’nin Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de yaptığı teknik değişiklikleri içeren tebliğler, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Daha önce yurt içi yerleşik gerçek kişilerin altın ve döviz mevduat ve katılım fonu hesaplarından vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşüm için esas alınacak bakiyeler için belirlenen tarih 30 Haziran 2023’tü.

TL’ye çevirme işlemleri, hesap sahiplerinin isteği üzerine ve dönüşüm kuru/fiyatı üzerinden gerçekleştirilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.