Doğuş Teknoloji ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Doğuş Teknoloji, 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Sürdürülebilirlik çatısı altında yaptığı çalışmalarla teknoloji sektörüne öncülük etmeyi hedefleyen Doğuş Teknoloji, bu alandaki çalışma ve hedeflerini kamuoyuyla paylaştı.

Doğuş Teknoloji ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı
Yayınlama: 25.05.2023
A+
A-

Doğuş Teknoloji sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü bir adım ileriye taşıyarak, ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladığını duyurdu. Bu rapor, şirketin sürdürülebilirlik çalışmalarını ve gelecekteki hedeflerini paylaşmayı amaçlıyor. 

Rapora ilişkin Doğuş Teknoloji’nin Teknoloji Operasyonları ve Siber Güvenlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik İnisiyatif Lideri Eray Gözener yaptığı açıklamada, sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak, şirketin toplumsal gelişime katkı sağlama amacıyla gelişen teknoloji ve teknoloji entegrasyonu konusundaki vizyonunu paylaştı. Gözener, “Başarılı ve iklim odaklı küresel politikaların hız kazandığı günümüzde, teknolojik dönüşümün yanı sıra riskleri doğru şekilde yöneterek küresel düzeydeki rekabetçiliğimizi mutlaka artırmamız gerekiyor” dedi.

2020 yılında, tamamı gönüllülerden oluşan Sürdürülebilirlik İnisiyatifi ile Doğuş Teknoloji, global düşünceyi benimseyerek yerel eylemler gerçekleştiren “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda 5 odak alanı belirledi. 

Sürdürülebilir kalkınmada 5 odak alanı 

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından” 5’ini odağına almış olan Doğuş Teknoloji; toplumsal cinsiyet eşitliği, sorumlu üretim ve tüketim, nitelikli eğitim, iklim eylemi, sanayi, yenilikçilik ve alt yapı konularında çalışmalarını sürdürüyor.

Bu doğrultuda Doğuş Teknoloji ilk olarak, sürdürülebilirlik yönetim modelini uygulamaya aldı. Bu model, sürdürülebilirlik hedeflerini şirketin iş stratejisiyle bütünleştirmeyi ve sürekli iyileştirmeyi hedefliyor. Kurgulamış olduğu geniş katılımlı iletişim süreci ile paydaşlarla etkileşim artırıyor, sürdürülebilirlik hedeflerini ve ilerlemelerini paydaşlarıyla aktif bir şekilde paylaşmayı taahhüt ediyor. Sürdürülebilirlik performansını ve hedeflerini detaylı bir şekilde analiz eden sürdürülebilirlik gelişim raporunu da yayınlayan şirket, web sitesinde sürdürülebilirlik hedefleri, projeleri ve paydaşlara yönelik bilgilendirici içerikler de sunuyor.  

Yenilikçi bakış açısı

Doğuş Teknoloji sürdürülebilirlik çalışmaları, kültürünün merkezinde yer alan “yenilikçilik” bakış açısıyla şekilleniyor. Bunun yanında iş ortaklarıyla birlikte sürdürülebilirlik odaklı projeler geliştirerek sektördeki en iyi uygulamaları paylaşmayı hedefliyor.

Eray Gözener, sürdürülebilirlik projelerine ilişkin ek değerlendirmelerde de bulundu. Genel Müdürlük binasında elektronik atıkların toplanıp bağışlanmasına yönelik TÜBİSAD ile iş birliği yaptıklarını ayrıca, Green IT olma hedefiyle 2022 yılında Doğuş Otomotiv’in yatırım yaptığı güneş enerji panelleri ile Şekerpınar Veri Merkezi’nin enerji dönüşümünü gerçekleştirdiklerini ve veri merkezinin elektriğinin tamamını güneş enerji panellerinden sağladıklarını belirtti. Bu alanda çalışma yapan tek teknoloji şirketi olmaktan mutluluk duyduğunu da ekleyerek, çalışanların farkındalığını artırmak için kurumsal sürdürülebilirlik eğitimleri ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini söyledi. 

Doğuş Teknoloji sürdürülebilirlik raporu, sürdürülebilirlik alanındaki taahhüdünü ve gelecekteki hedeflerini duyururken, sürdürülebilirlik çalışmalarını sürekli olarak iyileştirmeye ve paydaşlarıyla iş birliği yapmaya devam edeceğini de vurguluyor. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.