Beyin ile ilgili yanlış bilinen gerçekler

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, insanların beyinlerinin sadece yüzde 10’unu kullanabildiği yönünde ki iddialarının bilimsel temelinin bulunmadığını söyledi.

Beyin ile ilgili yanlış bilinen gerçekler
Yayınlama: 14.04.2024
A+
A-

MÜJDE DEMİR/ÖZEL HABER

Sağ ve sol beynin işbirliği içinde çalıştığını belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Nöromitler gibi bilimsel temele dayanmayan inanışların hızla yayılıyor. Beyin fonksiyonları sadece belirli bir kısmının kullanıldığına dair yanlış bir inanış var. Aslında, beyin her zaman tam kapasitesiyle çalışır ve her iki tarafı da birlikte kullanılır. Eğitim sistemlerinin veya şirketlerin ‘sağ beyinli’ veya ‘sol beyinli’ yetiştirme iddialarının bilimsel temeli bulunmuyor” dedi.

Prof. Dr. Tarlacı, “Uykuda bile beyin çalışır ve gündüzden daha aktif olabilir. Bir dönem, çocukların müzisyen olmasıyla zekalarının artacağına dair popüler bir inanış yaygındı. Özellikle 1990’larda, Amerika’da vali seçimlerinde yeni doğan ailelere müzik CD’leri dağıtılarak çocukların ‘hayata 1-0 önde başlaması’ gibi bir yaklaşım benimsenmişti. Ayrıca, uykuda yabancı dil öğrenme gibi fikirler de ortaya atılmıştı. Ancak, günümüzde bu tür iddiaların bilimsel geçerliliği tartışmalıdır” diye konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.