Başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenlemede sona gelindi

TBMM’nin en önemli başlıklarından biri olan başıboş sokak köpeklerine ilişkin düzenlemede yeni bir aşamaya geçildi. AK Parti’nin raporunu tamamlamasının ardından teklifin yazım aşamasına geçildi. Teklifle, 5199 sayılı kanunda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenlemede sona gelindi
Yayınlama: 25.06.2024
A+
A-

AK Parti Meclis Grubu, başıboş sokak köpeklerine ilişkin yeni bir düzenleme teklifi üzerinde çalışmalarına başladı. Bu düzenlemeyle Hayvanları Koruma Kanunu’nun 7. maddesinde değişiklikler öngörülüyor.

Hazırlanan taslak metinde özellikle kuduz vakalarının önlenmesi için önemli düzenlemeler yer alıyor. Hastalık riski taşıyan köpekler öncelikle toplanacak. Özellikle depremin etkilediği bölgelerde kuduz şüphesi bulunan ilçeler öncelikli olarak karantina altına alınacak ve burada bulunan hayvanlar tedavi edilebilecek.

Ayrıca taslakta, mevcut barınakların iyileştirilmesi ve yeni toplama ve kısırlaştırma merkezlerinin kurulması planlanıyor. Büyük şehirler başta olmak üzere il ve ilçelerde seyyar tedavi ve kısırlaştırma merkezleri hizmet verecek. Belediyelerin hayvanlara yönelik uygulamaları daha yakından denetlenecek ve kısırlaştırma programları ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

Meclis’te görüşülecek olan düzenleme için bakanlıkların ortak bir metin hazırladığı ve bu metin üzerinde görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından düzenlemenin son şeklinin verilmesi ve yasalaşma sürecinin başlaması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.