Bahçenizdeki çimleri 4 adımda canlandırın

Sıcak yaz aylarında bahçe çimlerini hayatta tutmak, eski canlılıklarına kavuşturmak için ihtiyacınız olan bilgileri işin uzmanından öğrendik.

Bahçenizdeki çimleri 4 adımda canlandırın
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 08.07.2024 11:03
A+
A-

Yaz, arkadaşlarınızı bahçe partisine davet edip barbekü yapmak için mükemmel bir zaman olsa da, bunun bedelini çimleriniz ödeyebilir.

Neyse ki, bir bahçe uzmanı çimlerinizi en iyi durumuna nasıl döndüreceğinize dair en iyi ipuçlarını paylaştı.

Çim uzmanı The Grass People’dan Chris Mcllroy, bahçenizdeki çimlere bakım yaparken atmanız gereken dört önemli adım olduğunu söyledi.

Ve ilk tavsiyesi biraz çaba gerektiriyor.

McIlroy, şunları söyledi: “Yaz aylarında çimlerinizi en iyi durumda tutmak kolay değil, çünkü yüksek sıcaklıklar ve az yağışlar onları olumsuz etkiliyor. Sıcak hava dalgaları sırasında çimlerin uykuda kalması nedeniyle solgun, lekeli ve kahverengi hale gelmesi normaldir, ancak her şey kaybedilmiş değildir. Tavsiye edeceğim ilk adım, yüzeyi tırmıklamak ve gözle görülür şekilde ölü otları temizlemek olacaktır. Sonra, toprağın nefes almasını sağlamak için onu havalandırmak önemlidir. Bunu, bir havalandırma aleti veya dirgen kullanarak zeminde delikler açarak suyun ve besinlerin daha derinlere ulaşmasını sağlayarak yapabilirsiniz.’

Çimlere tohum ekin

Bahçecilik uzmanının bahçıvanlara önerdiği üçüncü ipucu ise çimlere tohum ekilmesi.

Bu adım ilk bakışta mantıksız görünse de, çimlerin üzerine tohum ekmenin, yabani otlar olmadan sağlıklı bir çim yetiştirmenin mükemmel bir yolu olduğu bilinmektedir.

Son olarak, sıcaklıklar düştüğünde ve artık sıcak hava tahmin edilmediğinde, uzmanlar çimlerinizi gübrelemenizi öneriyor.

Bahçeniz şu anda donuk görünüyorsa endişelenmenize gerek yok; çünkü Leicestershire’dan çim uzmanı Jack Skilling’in tavsiyeleri sayesinde arka bahçenizi dönüştürmek için hala yeterince zamanınız var. Skilling, çimlerinizi nasıl hayata döndürebileceğinizi TikTok’ta paylaşıyor.

Jack, yeşil alanını yeniden canlandırmanın en önemli adımlarından birinin, dört hafta boyunca her gün sulamak olduğunu söyledi.

‘Aynı süreç sizin çimleriniz için de geçerli, dört hafta içinde sizinki de buna benzeyebilir’ dedi.

Çimlerinizi her gün sulamak önemli bir adımdır çünkü arka bahçenizdeki toprak birkaç gün kurumaya bırakılırsa bu, çimlerin büyüme yeteneğini etkileyebilir ve sulanmadığı takdirde sonunda büyümelerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.