Avrupa’da hedef: Avrupa’da hedef Rusya-Ukrayna gaz hattını açık tutmak

Avrupalı hükümet ve şirket yetkilileri, Rusya ile Ukrayna arasındaki hattaki gaz akışının gelecek yıl da devam etmesi konusunda görüşmelerde bulundu. Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, görüşmelerin amacı bu yılın sonunda sona erecek olan mevcut transit düzenlemesinin uzatılması.

Avrupa’da hedef: Avrupa’da hedef Rusya-Ukrayna gaz hattını açık tutmak
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Avrupa, Rusya’dan petrol ve doğalgaz ithalatını durdurmasına rağmen, birçok doğu Avrupa ülkesi, Ukrayna üzerinden geçen boru hattı aracılığıyla gaz almaya devam ediyor. Savaşın şiddetiyle birlikte çoğu piyasa gözlemcisi, gazın durma noktasına geleceğini düşünse de, Avrupa ve Ukrayna’daki yetkililer bu akışın devamını sağlamak için çalışıyor.

Alternatif Çözüm: Azerbaycan Gazı

Bloomberg’e bilgi veren kaynaklara göre, Avrupalı şirketler, Azerbaycan’dan gaz alıp Avrupa’ya giden Rus boru hatlarına bu gazı doldurmayı da değerlendiriyor. Bu çözüm, Rus gazına bağımlılığı azaltmak adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Naftogaz Genel Müdürü’nün açıklamaları

Ukrayna’nın devlet tarafından işletilen Naftogaz’ın Genel Müdürü Oleksiy Chernyshov, Bloomberg News’e verdiği röportajda şunları söyledi: “Ukrayna’nın kullanılması gereken inanılmaz bir transit ve depolama gazı altyapısı var ve bu altyapıyı kullanmak birçok avantaj getiriyor.”

Azerbaycan’ın yorumları bekleniyor

Azerbaycan’ın devlet enerji şirketi Socar, konu hakkında yorum taleplerine yanıt vermezken, Avrupa’ya yaptıkları ihracatı artırmayı hedefleyen enerji bakanlığı da yorum yapmaktan kaçındı.

Avrupalı yetkililer ve şirketler, Ukrayna ile yapılan bu görüşmelerin yanı sıra alternatif gaz kaynaklarını değerlendirmeye devam ediyor. Bu girişimler, Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamak ve Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak amacıyla önemli bir rol oynuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.