Asırlık türbenin altında yan yana yatılı vaziyette 3 mezar buldu

Siirt’te, Şeyh Ali Segirka olarak bilinen asırlık türbede restorasyon çalışmaları yürüten ekipler, türbenin altında yan yana yatılı vaziyette üç mezar keşfetti. Bu keşfin ardından, türbede güvenlik noktası oluşturularak, jandarma tarafından güvenlik önlemleri alındı.

Asırlık türbenin altında  yan yana yatılı vaziyette 3 mezar buldu
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Siirt’te Şeyh Ali Segirka’nın Türbesi’nde yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında tek mezar olarak bilinen yerde üç mezar ortaya çıktı. Bu esrarengiz keşfin ardından yetkililere haber verildi ve türbede güvenlik güçleri tarafından nöbet tutulmaya başlandı.

Merkeze bağlı Aktaş köyünde yer alan ve Şeyh Ali Segirka olarak bilinen asırlık türbede her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenip, kurbanlar ve adaklar kesiliyordu. 2017 yılında türbe haline getirilen mezarda, 3 Haziran 2024’te restorasyon çalışmaları sırasında ekipler, türbenin altında yan yana yatılı vaziyette üç mezar keşfetti. Durum hemen Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve jandarma ekiplerine bildirildi. Türbede bir güvenlik noktası oluşturularak jandarma tarafından koruma altına alındı.

Türbenin çok eski olduğunu belirten Aktaş köyü Muhtarı Mehmet Can Kezer, “Bu türbe, Şeyh Ali Segirka, Türkçe olarak da Şeyh Ali diyoruz. Bu türbe bildiğimiz kadarıyla babamızdan, dedemizden yani 8-10 kuşaktan beri burada bulunuyor. Mayıs ayında buranın köylüleri ve halkı burada etkinlik yapardı. Çocuklarımız, hanımlarımız, köylümüz, çevre köylerden gelenler bu zatı ziyaret ederdi. 2017 yılında hayırseverler tarafından türbenin restorasyonuna başladık. Türbenin üzerinde taş yığını vardı. Bu taşları kaldırdığımızda üç mezar ortaya çıktı. Biz sadece bir mezar olduğunu sanıyorduk. Üç mezar çıkınca durumu Valimize, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve jandarmaya bildirdik,” dedi.

Kezer, birkaç gündür jandarma tarafından türbenin kontrol altında tutulduğunu belirtti: “Burada her saat nöbet tutuluyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne haber verdik. Batman Müzesi’nden arkeolog gelip inceleme yapacak. Burada ne olduğu konusunda net bir bilgimiz yok, ancak büyük zatlar, âlimler, üç şehit ya da sahabe olabilirler. Şimdiye kadar burayı Şeyh Ali Segirka türbesi olarak ziyaret edip dua ediyorduk. Durumu tüm yetkililere bildirdik,” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.