Adana’da sanayiciler dijital dönüşüm ve inovasyon için buluştu

Adana’da sanayiciler dijital dönüşüm ve inovasyon için buluştu
Yayınlama: 09.05.2024
Düzenleme: 09.05.2024 14:28
A+
A-

ZİYA İPEK- ÖZEL HABER

Adana Sanayi Odası Sanayi Kampüsü ev sahipliğinde HYF Fuarcılık A.Ş. ve Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği iş birliğinde Dijital OSB Buluşmaları 2024 Adana etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinliğe Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Fırat Karalı, HYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) 4. ve 5. Dönem Başkanı Sedat Sami Ömeroğlu, Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Veli Oğuz ve çok sayıda ilgili katıldı.
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, günümüzün dinamik iş dünyasında önemli değişikliklerin yaşandığını ve bu değişime ayak uydurmanın şart olduğunu vurguladı. Geçmişte ürün fiyatlarını belirlerken maliyet odaklı yaklaşımların yeterli olduğunu belirten Kıvanç, artık fiyatı tüketicinin belirlediğini, ürünlerin sadece maliyet ve kâr üzerinden değil, müşteri talepleri ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Kıvanç, Türkiye’deki iş insanlarının girişimcilik ruhuna vurgu yaparak, özellikle pandemi sürecinde hızlı ve pratik çözümler üretebildiklerini vurguladı. Maske ve tulum üretimi gibi alanlarda Türkiye’nin hızla adaptasyon sağladığını ve dijitalleşme konusunda da önemli adımlar atıldığını belirtti. Ancak dijitalleşme sürecinde dikkatli olunması gerektiğini, her önerinin titizlikle incelenmesi ve işletmelerin önce yalınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.
İş dünyasında inovasyonun ve dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Kıvanç, değişen dünyaya uyum sağlamanın ve verimliliği artırmanın önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Sanayi Kampüsü bünyesinde sanayicimizin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde; Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika), Yenilik Merkezi, Enerji Verimliliği Merkezi, Mesleki Eğitim ve Belgelendirme Merkezi, Su Verimliliği Merkezini hayata geçirmiş bulunmaktayız. İhtiyaca göre de merkezimizin faaliyetlerini çeşitlendirip kapasitesini artıracağız. Her biri iş dünyamıza büyük katkılar sağlayan ve geleceğe yönelik önemli adımlar atmamıza vesile olacak merkezlerdir. Bu sürecin olmazsa olmazı yalın ve dijital dönüşümdür. İşte tamda bu noktada bu merkezilerimizden alınan eğitim ve danışmanlık hizmetleri ön plana çıkıyor. Bu hizmetler sayesinde sanayicimiz ilave bir yatırım yapmadan mevcut makine parkları ile üretim süreçlerini verimli hale getiriyor. Verimliliklerini minimum yüzde 10 ile 20 oranında artırarak israfı azaltıyor.” dedi.
HYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel de sanayicileri bir araya getirmenin önemine vurgu yaparak temel amaçlarının sanayicileri bir araya getirerek iş birliği ve inovasyonu teşvik etmek olduğunu, düzenledikleri organizasyonun, son iki yıldır teknoloji gelişim uzmanları tarafından büyük ilgiyle takip edilen bir program haline geldiğini aktardı.
Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) 4. ve 5. Dönem Başkanı Sedat Sami Ömeroğlu ise derneğin 2004 yılında kurulduğunu ve o günden bu yana sektörde önemli bir rol üstlendiğini belirterek global ve lokal düzeyde 135’e yakın üyeye ulaştıklarını, farklı sektörlerden, büyük ve küçük ölçekli firmaların bir araya geldiğini bildirdi. ENOSAD’ın endüstriyel otomasyon ve dijital dönüşüm konularında öncü bir rol oynadığını dile getiren Ömeroğlu, Türkiye’de Endüstri 4.0 kavramının tanıtılması ve benimsenmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Ömeroğlu, yapay zeka, robot teknolojileri ve yapay görme gibi alanlarda da çalışmalar yürüttüklerini belirterek, katılımcıların bu konularda sorularını yanıtlamak için uzmanlar ile buluşturduklarını aktardı.
Açılış konuşmalarının ardından gün boyunca süren etkinlikte; Logosoft Distiribütörlük Destek Faaliyetleri, Microsoft Copilot, Sap Busıness One Şirketlere Getireceği Faydalar, Honeywell Endüstriyel Otomasyon, Endüstride Verimlilik Çözümleri, Elektrifikasyon ve Hareket Bölümü, Enerji Girişinden Yüklere: Endüstriyel Verimlilik Çözümleri, Robotik Ve İmalat Otomasyonu Bölümü, Geleceğin Fabrikaları – Yeni Teknolojiler ve Ürünler, Endüstriyel İşletmelerde Enerji Verimliliği ve
Karbon Ayak İzi, Tasarımdan İmalata yüzde 70’e Varan Maliyet Tasarrufu, MCS Otomasyon, İmalat İşletmelerinde Akıllı Üretim Teknolojileri, Model Fabrika ve Öğren Dönüş Programı, Akıllı Üretim Hatlarında Kullanılan Robotik Otomasyon ve Yapay Zekâ Uygulamaları konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.