Adana’da eğitim sendikaları İstanbul’da öldürülen öğretmen için toplandı!

Adana’da eğitim sendikaları İstanbul’da öldürülen öğretmen için toplandı!
Yayınlama: 10.05.2024
Düzenleme: 10.05.2024 17:02
A+
A-

YUSUF YILDIZ/ ÖZEL HABER

Beş eğitim sendikasının Adana’da bir araya gelerek İstanbul’da yaşanan ve ölümle sonuçlanan öğretmen saldırısını kınadığı habere göre, sendikalar saldırıyı şiddetle kınadı.

Adana’da bir araya gelen beş eğitim sendikası, Valilik binası önünde toplanarak İstanbul’da yaşanan ve bir öğretmenin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı. Sık sık sloganlar atılan protestoda öğretmenlere yönelik saldırının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, sendikalar adına yapılan basın açıklamasında, eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını protesto ettiklerini belirtti. Sezer, şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak ve mağdurlara hukuki koruma sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması talebiyle bir araya geldiklerini ifade etti.

Özellikle İstanbul’da eski bir öğrencinin okul müdürüne silahla saldırması sonucu yaşanan olayın ardından bu çağrıyı bir kez daha dile getirdiklerini aktaran Sezer, eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleme yasası çıkarılması gerektiğini vurguladı. Geçen yıl hayata geçirilen “Öğretmenlik Meslek Kanunu” tartışmalarında şiddete yönelik düzenleme taleplerini dile getirmelerine rağmen gereken adımların atılmadığını ifade etti.

Basın açıklamasının devamında Sezer, eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, caydırıcı olacak, failleri cezalandıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin sağlanması için bugün iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini ve ülke genelinde basın açıklamaları yaptıklarını belirtti.

Son olarak, şiddet olaylarının toplumsal bir sorun haline geldiğini ve eğitim hizmetlerinin bu tür olaylarla sekteye uğradığını ifade eden Sezer, devletin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı. Eğitim çalışanlarına karşı şiddete karşı caydırıcı nitelikte bir cezai müeyyide getirilmesini talep etti.

Eğitim çalışanlarına karşı şiddetin, hukuk devleti olmanın gereği olarak önlenmesi gerektiğini ve bu doğrultuda yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istediklerini belirten Sezer, yaşanan acıların dünün ihmal ve umursamazlığının sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.