2024 Kurban Bayramı ikramiyeleri kaç para olacak, ne zaman yatacak?

2024 Kurban Bayramı ikramiyeleri kaç para olacak, ne zaman yatacak?
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Müslümanların 2. dini bayramı olan Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Bu sene kurban bayramı 16 Haziran’a denk geliyor. Birçok emekli ise bayram öncesi ödenen bayram ikramiyeleri kaç para olacak, zam gelecek mi sorusunun yanıtına kilitlendi. Bin lira olan bayram ikramiyesi geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda 3 bin lira olarak zamlı ödendi. Kurban bayramında ikramiyelere zam olur mu henüz bir açıklama yok. Eğer zam artışı olmazsa 2024 kurban bayramında da bayram ikramiyeler 3 bin lira olarak ödenecek. Bu yıl ise Kurban Bayramı 16 Haziran’da başlayacak. Ödemelerin ise 10 Haziran’dan önce hesaplara aktarılması bekleniyor.

Kim ne kadar kurban bayramı ikramiyesi alacak?

Bayram ikramiyesi yalnızca emeklilere ödenmiyor. SGK’dan gelir ve aylığı olanlar da bayram ikramiyesi alabiliyor. Ancak emekliler ve maluller dışındakiler için bayram ikramiyesinin tutarı farklı. Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı olan kişiler 3 bin lira ikramiye alıyor. Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabiliyor.

Örneğin; kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alıyor. Bu durumda aylık alan dış eşe 1.500 lira bayram ikramiyesi ödeniyor. çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek kişi ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı var.

Bu durumda dul eşe 2 bin 250 lira bayram ikramiyesi ödeniyor. Babasından dolayı aylığı olan kız çocuğu yüzde 25 oranında bağlanan yetim aylığı nedeniyle 750 lira bayram ikramiyesi alabilir. Bayram ikramiyesinde artış beklentisi söz konusu. Ancak şu ana kadar bu konu gündeme gelmedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.