Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Üretici kadın stantları’ büyüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Üretici Kadın Stantları’ projesiyle, bugüne kadar kent genelinde 8 bin üretici kadına ulaştı. Büyükşehir; üretici kadınlarla dayanışmak, üretimi artırmak ve onlara yeni satış alanları açarak markalaşmalarına destek olmak için, şehrin dört bir yanında stantlar kurmayı sürdürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Üretici kadın stantları’ büyüyor
Yayınlama: 07.06.2024
Düzenleme: 11.06.2024 15:36
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Endüstri Mühendisi olarak görev yapan Esin Aşlar, üretici kadın stantları projesinin geçtiğimiz dönem başlayarak, bu dönemde de hızla devam ettiğini belirterek, talep sayılarının da şu anda 8 bine ulaştığını aktardı. Aşlar, “Haftada bir gün Yoğurt Pazarı’nda üretici kadınlara yer vermeye özen gösteriyoruz. Yeni yüzleri aramıza katmaktan da ayrıca mutlu oluyoruz. Bu projenin aynı zamanda örnek bir proje olduğunu da düşünüyoruz” dedi. Mersin’in 13 ilçesinden talep aldıklarını, birçok etkinlikte de bu stantlara yer vermeye çalıştıklarından söz eden Aşlar, özellikle gelir kaynağı olmayan ve hiç çalışmamış olan kadınlara öncü olmak istediklerini ifade etti. Pazarlarda daha çok kadın görmeye başladıklarını kaydeden Aşlar, “Evlerinde olan kadınlar artık kendi sahalarında, kendi imkanlarıyla, kendi varoluşlarını gösteriyorlar. Satış yapmak, sadece pazarda satış yapmaktan ibaret değil. Markalaşmadan ve standarda bindirmesinden tutun, bu işin gerçekten büyümesi için online satışa kadar, belki ileride kendi işyerlerini açmalarına kadar ve hatta süreç içinde kendileri gibi kadınlara istihdam sağlayacakları olanaklar olabilir. O yüzden bunu bir kıvılcım gibi görüyor ve daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda kadınlar bu şekilde kendi özgürlüklerini sağlayacak, kendilerini sosyo-ekonomik hayata kazandıracak ve Mersin’in tanıtımına da katkı sunacaklar” ifadelerine yer verdi.

“Üretici kadınlar stantlarından çok memnun”
Evinde yaptığı reçeller, çörekler ve pastalar ile pazarda stant kuran Aynur Ören, “Biz üretici kadınları düşünüp, böyle bir imkan sağladığı ve destek verdiği için Başkanımız Vahap Seçer ile eşi Meral Hanım’a çok teşekkür ediyoruz” dedi. Nasıl bir başvuru süreci yaşadığını da anlatan Ören, ilk olarak oyuncak bebek yapımına katıldığından söz ederek, “Malzemeleri Büyükşehir getirdi ve oyuncakları yaptıktan sonra da bizden satın aldılar. Sonra da ‘Üye olmak ister misiniz?’ diye bir teklif geldi. Biz de üye olduk. Şimdi de stant açıyorlar ve geliyoruz. Çok güzel geçiyor, çok memnunuz” diyerek diğer kadınlara seslendi.

Kaynak: Müjde Demir/ Özel Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.