Yapay Zeka hemşireleri tedirgin ediyor

Hemşireler, yapay zeka teknolojisinin, becerilerinin değer kaybetmesine neden olacağından korkuyorlar.

Yapay Zeka hemşireleri tedirgin ediyor
Yayınlama: 08.07.2024
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük hemşirelik birliği olan National Nurses United (NNU), yapay zekanın sağlık hizmetlerinde kullanımı konusuna dikkat çekiyor. NNU’ya bağlı California Nurses Association (CNA), sağlık alanında yapay zeka çalışmaları yapan Kaiser Permamente’in ürününden tedirgin oldu.

Hemşireler, ‘kronik’ bir personel yetersizliği krizinin yanında yapay zeka teknolojisinin, becerilerinin değer kaybetmesine neden olacağından korkuyorlar.

Kuzey California’daki 21 hastanede, Kaiser Permanente’nin hastadaki kötüleşmeyi tespit etmek için verileri analiz eden bir Gelişmiş Uyarı Monitörü kullanılıyor.

Aracın yılda yaklaşık 500 hayat kurtardığını söyleniyor ancak hemşireler cihazın hatalı bildirimler üretebileceğine veya düşüşte olan hastaları gözden kaçırabileceğine dikkat çekiyor.

Yaklaşık 225 bin hemşireyi temsil eden NNU, yapay zekanın potansiyel olarak zararlı teknolojileri hizmete sokmak için bir bahane olarak kullanıldığını iddia ediyor. Yapay zekanın yeterince test edilmemiş bir teknoloji olduğu ve karar vericilerin becerilerini engellemek için kullanıldığını vurgulanıyor.

Kaiser Permanente Roseville Tıp Merkezi’nde hemşire olan ve eyalet hemşirelik derneği başkanı Cathy Kennedy, “İnsan uzmanlığı ve klinik yargı, güvenli, etkili ve eşitlikçi hemşirelik bakımını sağlamanın tek yoludur” dedi ve ekledi, “Yapay zekanın sağlık hizmetlerinde ilerlemesinin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Ancak hiçbir hasta kobay olmamalı ve hiçbir hemşirenin yerini robot almamalı.”

Karşılık olarak Kaiser temsilcisi Kathleen Campini Chambers da konuştu ve yapay zeka araçlarının tıbbi kararlar vermediğini söyledi.

Chambers, yapay zekanın doktor ve bakım ekipleri ile her zaman beraber karar verme sürecinde olduğunu belirtti.

Başka bir sözcü, “Teknolojinin işlerini ellerinden alacağı yönünde endişeler var, almayacak. Bu onların işlerini kolaylaştıracak” dedi.

Bazı durumlarda, otomatikleştirilmiş sistemler hastaların doktorlarıyla doğrudan iletişim kurma yeteneğini sınırlıyor.

Kaiser AI sistemi üzerinde yapılan bir test çalışması, hasta mesajlarının yaklaşık yüzde 32’sinin hiçbir zaman bir insan doktor tarafından görülmediğini ortaya çıkardı. CAN üyeleri, Kaiser’ın uygulamasının personel yetersizliğine katkıda bulunduğunu söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.