Türksat 6A’nın uzay yolculuğu başladı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30’da ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı. Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen uydu, 67. dakikasında ilk sinyali iletti. 15 yıl boyunca aktif kullanılması planlanan Türksat 6A, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da dahil olduğu geniş bir kapsama alanına sahip olacak ve 5 milyar insana hizmet verebilecek.

Türksat 6A’nın uzay yolculuğu başladı
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 09.07.2024 09:11
A+
A-

Fırlatma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TUSAŞ Genel Müdürü Mehmet Demiroğlu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve CTECH Genel Müdürü Cüneyd Fırat gibi önemli isimler katıldı.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Türksat 6A, olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelenen fırlatma operasyonunun ardından uzaya gönderildi. 42 derece doğu boylamındaki yörüngesinde hizmet verecek uydu, fırlatmadan yaklaşık yarım saat sonra roketten ayrıldı ve 70. dakikada ilk sinyali iletti.

Türksat 6A, yaklaşık 35.786 kilometre uzaklıktaki yörüngesine doğru yolculuğuna başladı. Yörünge testlerinin tamamlanmasıyla birlikte en az bir ay sürecek olan testlerin ardından Türksat tarafından teslim alınacak ve faaliyete geçecek.

20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet verecek olan Türksat 6A, Türkiye’nin uydu hizmetlerinin kapsama alanını Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı da içerecek şekilde genişletecek. Bu genişleme ile Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak.

Yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da TUSAŞ’taki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretilen Türksat 6A, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türksat müşteri, TÜBİTAK UZAY proje yöneticisi, ASELSAN, TUSAŞ ve CTECH firmaları ise proje yürütücüsü olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gönderdiği video mesajında, Türksat 6A’nın uydu üretiminde yeni bir safhaya geçildiğini belirtti. Erdoğan, “Yerli ve milli haberleşme uydumuz 6A, mevcut uyduların yedeklenmesini sağlayacak ve kapasiteyi artıracaktır. Türksat 6A sayesinde Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak,” dedi. Erdoğan, Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükseleceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, haberleşme uyduları gibi kritik teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilebilmesinin milli güvenlik açısından büyük önem taşıdığını belirterek, Türksat 6A’nın teknoloji ve tecrübe kazanımı sayesinde Türkiye’nin uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağına inandığını ifade etti.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.