31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimi sonrasında ATGAB’ın ilk meclis toplantısı Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ATGAB Başkanlığı’na getirildi. Karalar, Adana’nın turizm açısından dünyada 6-7 özelliği bir arada bulunduran ender kentlerden biri olduğunu söyledi. Dünyada turist sayısının 2030 yılına kadar 1 milyar 800 milyon civarına yükselmesinin beklendiğini anımsatan Karalar, her turistin 1.000 dolar harcaması halinde toplam turizm pastasının hacminin 1.8 trilyon dolara ulaşacağını kaydetti. Karalar, “Bu kadar büyük bir ekonomik değere, Türkiye’nin önem vermemesi, bundan yeterince faydalanmaması olumsuz bir durum. Umarım bundan sonra böyle olmayacak.” dedi.
Kırsal turizmle ilgili Adana’nın uygun olduğunu kaydeden Karalar, şehrin dünyanın en önemli üç ovasından birine sahip olduğunu bildirdi. Karalar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adana’da deniz var mı? diye sorarlar bana. Adana’nın uzun sahilleri var. Bu sahillerde çok sağlıklı kum mevcut. Kuzey Avrupa’nın son derece ilgi duyduğu sahiller bunlar. Karadeniz ve Marmara balıklarının ardından, dünyanın en lezzetli balıkları da bizim kıyısında olduğumuz Akdeniz’de çıkar. Gastronomide zenginiz. Adana deyince kebap akla gelir fakat 600’e yakın olağanüstü lezzetimiz vardır. Portakal Çiçeği Karnavalımız var, tüm bunlar Adana’nın Türkiye’de ve dünyada tanıtımına önemli katkı sağlıyor. Lezzet Festivali, Şalgam ve Kebap Festivalimiz var. Bunlara ek olarak bir de tarih mevcut. 8-10 bin yıllık zengin bir geçmişi var. Bu kadar özelliği olan bir kentin, turizmde markalaşması, turizmden hak ettiğini alması için birlik üyelerimizle çalışmaya devam edeceğiz.”
Karalar, ATGAB meclis üyelerine teveccühleri için teşekkür ederek, yeni dönemin Adana turizmine hayırlı olması temennisinde bulundu.