Sıcak yaz aylarında kedinizi serin tutmanın 10 yolu

Sıcak yaz ayları tüm hayvanları olduğu kadar evdeki kedinizi de olumsuz etkileyebilir. İşte kedinizi yaz sıcağında serin tutmanıza yardımcı 10 ipucu…

Sıcak yaz aylarında kedinizi serin tutmanın 10 yolu
Yayınlama: 08.07.2024
Düzenleme: 08.07.2024 11:22
A+
A-

Birçok insan sıcak havanın köpek dostlarını nasıl etkileyebileceğinin farkında olsa da, sıcak havanın kedileri nasıl etkileyebileceğinin farkında olan kişi sayısı oldukça azdır.

Liverpool’da The Kat Lady kuaför işletmesini işleten holistik kedi kuaförü Katie Gwilt, yaz aylarında düzenli olarak serinlemeye ihtiyaç duyan kediler gördüğünü söylüyor.

Katie, bağımsız oldukları yönündeki ününe rağmen kedilerin, özellikle de uzun tüylü veya Pers kedileri gibi basık yüzlü (brakisefalik) kedilerin yüksek sıcaklıklarla başa çıkmakta zorlanabileceğini söylüyor.

Kedi uzmanına göre: ‘Kediler köpekler gibi değildir, çok daha bağımsızdırlar ve mücadele ettiklerine dair işaretleri fark etmek zor olabilir. Bu yüzden, yaz aylarında kedilerimizi serin tutmaya yardımcı olmak için bu ipuçlarını bir araya getirdim. Karın tüylerini kesmeyi düşünmekten, serinletici bir atıştırmalık olarak bir ödülü dondurmaya kadar, hava ısındıkça kediniz size gerçekten teşekkür edecek.’

İşte kedileri serinletmenin yolları

1. Açık havada gölge sağlayın

Katie şunları söylüyor: ‘Son zamanlarda ailedeki kediler için dışarıda gölgelik alanlar kurmuş birkaç evi ziyaret ettim. Birisinin serinletici bir çadırı vardı, diğerlerinin ise kedilerinin isterlerse güneş ışınlarından kaçabilecekleri ama yine de açık havanın tadını çıkarabilecekleri kutular veya dış mekan kedi evleri vardı.’

Kedinize gün boyunca ihtiyaç duyduğunda kendi sıcaklığını ayarlayabilmesi için, bazen güneşli, bazen de gölgeli alanlar seçme şansı vermenizi öneriyor.

Katie şunları ekledi: ‘Özellikle bir verandaya sahipseniz, doğrudan güneş ışığı almayan bazı alanların olması çok önemlidir.’

2. Ekstra temiz su bırakın

Kedilerinizin her zaman bol miktarda temiz suya erişebilmelerini sağlamanız gerekir; ancak sıcak havalarda bu daha da önemli hale gelir; onların susuz kalmasını istemezsiniz, bu nedenle ekstra su kaynakları bulundurun.

Katie, ‘Diğer yaban hayatı ve kendi kedileriniz için de dışarıda gölge bir alanda biraz bırakın’ tavsiyesinde bulundu ve şöyle devam etti:

‘Eğer kasenin ortasına küçük bir taş koyarsanız böceklere dinlenebilecekleri ve güvenli bir şekilde su içebilecekleri bir yer sağlarsınız, böylece boğulmazlar. Son zamanlarda sıcakta mücadele eden birkaç yaban arısı gördüm.’

3. Tüylü karınlı kediler için göbek düzeltmeyi düşünün

Kedilerin, insanlar gibi deri yoluyla terlemedikleri yaygın olarak bilinmektedir.

Bunun yerine, pati pedlerinden (ve bazen burunlarından) terlerler. Katie’ye göre, serinlemeye çalışan kedileri genellikle serin bir zeminde düz bir şekilde yatarken görürsünüz.

‘Karınlarındaki deri çok incedir (1-2 mm) bu sayede banyo veya mutfak fayansları gibi yerlerden gelen serinliği bu şekilde emebilirler. Yerel kedi kuaförünüze gidip karınlarını düzelttirmeniz, bu mevsimde ekstra kabarık karınlara sahip olan kedilerin cildinin bu tür yüzeylerden gelen serinliği emmesine yardımcı olabilir.’

4. Kedinizin suyuna birkaç buz küpü ekleyin

Katie, ‘Kedinizin suyunu soğutmaya yardımcı olmak için kaselerden birine birkaç buz küpü ekleyebilir, bir buz küpünü boş bırakabilirsiniz. Bu şekilde kediniz ruh haline, günün saatine ve sıcaklığa bağlı olarak hangi suyu istediğini/ihtiyaç duyduğunu seçebilir. Bazı kediler buz küpünü yalamanın dokusunu da sever, ancak bu her kedinin zevkine göre değildir’ diye konuştu.

5. Kediniz için dondurmalı ikramları deneyin

Katie’ye göre bazı akışkan kedi ödülleri (poşetlerde satılan sıvı bazlı ödüller gibi) doğrudan dondurucuda birkaç saat bekletilerek kediniz için dondurma yapılabilir.

‘Etli olanların bir kısmını dondurmak için bir mutfak robotu ve buz kalıbı da kullanabilirsiniz’ diye devam etti.

Kediniz için üzerinde dondurulmuş yiyecekler bulunan bir yalama matı (genellikle kediler için değil köpekler için önerilir) kullanmak, onları eğlendirmenin ve zenginleştirmenin bir yoludur. Deneyin ve kedinizin en çok neyi sevdiğini görün. Masayı birkaç saatliğine dondurucuya koyabilir ve sonra kedinizin incelemesi için dışarıda bırakabilirsiniz. Ayrıca kedilerinize balık şeklinde ev yapımı ikramlar vb. vermek için eğlenceli şekilli buz küpü tepsileri de alabilirsiniz.

6. Bir soğutma matı satın alın veya kendiniz yapın

Soğutma matlarını internet üzerinden, pet shoplardan ve marketlerden satın alabilirsiniz.

Katie, bunları ‘sokmak için harika‘ olarak tanımlıyor ve böyle yapmanın ‘kedilerinize daha sıcak günlerde nerede yatacaklarını seçme şansı vereceğini’ söylüyor.

Ancak şunu da ekledi: ‘Bazıları matın dokusunu beğenmeyebilir, bu nedenle kedileriniz için daha konforlu hale getirmek amacıyla üzerine ince bir battaniye veya havlu koymayı deneyebilirsiniz. Eğer bir mat satın almak istemiyorsanız, kedinizin üzerine uzanması için nemli (ıslak değil) bir mutfak havlusu veya havlu bırakmayı da deneyebilirsiniz.’

7. Bir fanı açık bırakın

Uzmanların da belirttiği gibi, iç mekanlar da dışarısı kadar sıcak olabiliyor, hatta bazen daha da sıcak olabiliyor; özellikle geceleri üst kattaki odalar.

Katie, ‘Eğer kediniz sadece evde kalıyorsa, bir vantilatör alıp kediniz için dışarı çıkarmayı düşünebilirsiniz’ tavsiyesinde bulundu.

Bütün kediler onları sevmez, ama çok fazla dışarıda olacaksanız ve güvenlik ve emniyet için pencereleri kapalı tutmanız gerekiyorsa denemeye değer.

8. Kedilere özel güneş kremi

Katie, ‘Biz kediler gibi biz de cilt kanserine ve güneş yanığına yakalanabiliriz’ diye uyarıyor. İnsanlar için üretilen güneş kremlerini kediler için toksik olduğu için kullanamazsınız, ancak yerel pet shopunuzdan veya internetten kedilere özel olanları alabilirsiniz.

Özellikle pembe kulaklı ve burunlu kediler için güneş kremi önerilir çünkü açık tenli insanların güneş yanığı riskinin daha yüksek olması gibi, onlar da güneşin UV hasarına daha fazla maruz kalma riskine sahiptir.

Katie, ‘Yakında az miktarda maske takmaya alışacaklar ve bu onların hayatını kurtarabilir,’ dedi ve bunun ‘özellikle beyaz kediler veya beyaz yüzlü ve kulaklı kediler için geçerli olduğunu’ belirtti.

9. Oyun süresini kısaltın

Daha sıcak havalarda oyun süresini daha kısa tutmaya çalışın. Kedinizi sıcakta yormak ve aşırı efor sarf etmekten kaynaklanan sağlık sorunlarına neden olmak istemezsiniz.

Gerektiğinde dinlenme molaları vererek kısa ve sert anlar yaşamak çok daha sağlıklıdır. Eğer kedinizin ağır nefes almaya başladığını veya soluk soluğa kaldığını görürseniz seansı hemen durdurun ve kedinize biraz toparlanma süresi verin.

10. Isı çarpmasına karşı kontrol edin

Kediler de sıcak çarpmasına maruz kalabilir, bu nedenle Katie belirtilerin farkında olmanızı öneriyor.

Ajitasyon belirtileri, hızlı nefes alma veya bazen soluk soluğa kalma, kedinin aşırı sıkıntı içinde olması, dokunduğunuzda cildinin sıcak olması, gözlerin donuklaşması, kusma ve salya akması olup olmadığına bakın. Herhangi bir şüpheniz varsa yerel veterinerinizi arayın ve onların tavsiyesini alın. Kısa vadede kediyi yavaş yavaş serinletmek için dışarıya nemli (ıslak değil) bir havlu koymak faydalı olabilir.

‘Şoka girmelerini istemezsiniz, bu yüzden bunu her zaman yavaş bir tempoda yapın ve kediyi soğuk suyla ıslatmayın. Endişeleniyorsanız her zaman profesyonel tıbbi yardım alın.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.