Putin istedi, Şoygu ve Gerasimov için tutuklama emri çıkarıldı

Mart ayındaki seçim zaferinin ardından beşinci dönemine başlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yemin ettikten sonra Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’u görevden aldı. Görevden alınmalarının hemen ardından, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) her iki isim hakkında tutuklama emri çıkardı.

Putin istedi, Şoygu ve Gerasimov için tutuklama emri çıkarıldı
Yayınlama: 25.06.2024
A+
A-

UCM, bugün yayınladığı kararla Şoygu ve Gerasimov’u “savaş suçları” ve “insanlığa karşı insanlık dışı eylemlerde bulunmakla” suçladı. Kararın gerekçesi olarak, Ukraynalı sivil hedeflere yönelik gerçekleştirilen saldırılar gösterildi. UCM’nin bu hamlesi, uluslararası toplumda büyük yankı uyandırdı.

Putin’in seçim zaferinden hemen sonra gerçekleştirdiği bu “temizlik” operasyonu, Ukrayna savaşı açısından kritik bir döneme denk geldi. Putin’in en yakın müttefiklerinden biri olarak bilinen Şoygu, yıllardır Savunma Bakanlığı görevini yürütüyordu. Putin, Ukrayna Savaşı’ndaki rolüne yönelik eleştiriler karşısında dahi Şoygu’ya desteğini sürdürüyor ve onu koruyordu.

Sergey Şoygu, Rusya tarihinin en uzun süre görev yapan Savunma Bakanı olarak biliniyor. Görevde olduğu süre boyunca, Rusya’nın askeri stratejilerinde ve uluslararası arenadaki askeri hamlelerinde önemli bir rol oynadı. Ancak, UCM’nin bugün aldığı karar, Şoygu’nun kariyerindeki en ciddi suçlamalarla yüzleşmesine neden oldu.

UCM’nin Şoygu ve Gerasimov hakkında çıkardığı tutuklama emri, uluslararası düzeyde geniş yankı buldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.