Norveç’te ilginç keşif: Taş dairelerde onlarca çocuk gömülmüş

Arkeologlar, Norveç’in güneyinde Tunç ve Demir Çağı’na ait onlarca çocuk mezarı keşfetmeleri karşısında büyük şaşkınlık yaşadı.

Norveç’te ilginç keşif: Taş dairelerde onlarca çocuk gömülmüş
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Arkeologlar, Norveç’in güneyinde Tunç ve Demir Çağı’na ait onlarca çocuk mezarı bulduklarında şaşkınlık yaşadılar. Bu mezarlar, geçen yıl Norveç Kültür Tarihi Müzesi’nden bir ekip tarafından İsveç sınırına yakın, Oslo’nun yaklaşık 80 kilometre güneyindeki Fredrikstad yakınlarında keşfedildi. Müze arkeoloğu Guro Fossum, “Biz onları bulana kadar burada duruyorlardı. Birbiri ardına ortaya çıkardık ve 41 adet dairesel taş oluşumuyla karşılaştık” dedi.

İki metre çapındaki daireleri oluşturan taşlar, kaldırım taşları gibi dizilmiş ancak yüzeyin birkaç santim altına gömülmüştü. Merkezdeki büyük bir taşın etrafına birkaç daire yerleştirilmişti. Daha sonra yapılan araştırmalar, bu taşların altında yanmış kemik kalıntıları ve çömlek parçaları buldu.

Yeni analizler, mezarların çoğunun MÖ 800 ila 200 yılları arasında ölen çocuklara ait olduğunu gösterdi. Çocukların büyük kısmı bebekken, bazıları 3 ila 6 yaş arasındaydı. Fossum, “Tarihleme, mezar alanının uzun bir süre boyunca kullanıldığını gösteriyor; bu nedenle hepsi aynı doğal afet, hastalık veya salgında ölmüş olamaz” dedi.

Müzenin açıklamasına göre, çocuk mezarlarının bu yoğunlukta toplanması Avrupa’da benzersiz. Mezar alanını çevreleyen bölge, yolculukları ve Güneşe tapınmayı anlatan kaya oymalarıyla dolu. Uzmanlar, o dönemde bebek ölüm oranının yüksek olduğunu, fakat bu çocuk mezarları hakkında başka bir açıklama bulamadıklarını belirtiyor.

Arkeologlar, önemli örnekler topladıktan ve bölgeyi kapsamlı şekilde fotoğrafladıktan sonra kazı çalışmalarına devam etti. Ancak taş oluşumlardan biri, yakında Oslo’daki Kültür Tarihi Müzesi’nde “Çocukların Anısına” başlıklı sergide sergilenecek. Ayrıca, bölgede bulunan çömlek parçaları ve metal bir broş gibi eserler de analiz edilecek.

Fossum, “Çömlek parçalarının analizleri bize çok şey anlatabilir. Tüm kaplar yanmış kemiklerin konduğu kaplar gibi görünmüyor; bazıları mezarların arasına yerleştirilmişti ve içlerinde ne olduğunu merak ediyoruz” dedi.

Arkeologlar, yakınlardaki bir Taş Devri yerleşimini araştırdıktan sonra mezar alanını keşfettiler. Fossum, Kuzey Tunç ve Demir çağları boyunca ölüleri yakmanın ve kalan kemikleri gömmenin ya da dağıtmanın yaygın olduğunu söyledi. Daha sonra bu alanın üzerine spiral veya tekerlek şeklinde taş tabakaları inşa ediliyordu.

Fossum, “Fredrikstad’daki mezar alanı ise alışılmadık bir örnek. Mezarlar birbirine çok yakın. Açık bir alanda yer alıyorlar, yakınlarda yollar var, bu yüzden herkes onlardan haberdar olabilirdi. Bölgedeki yemek pişirme çukurları ve ocaklar, cenazelerle ilgili törenlerin yapıldığını gösteriyor” dedi.

“Ayrıca mezarlar özenle inşa edilmiş. Her taş farklı bir yerden getirilmiş ve dikkatlice yerleştirilmiş. Kimin bu kadar çaba harcadığını merak ediyoruz.”

“Cevap, ölenlerin çoğunun çocuk olduğunun ortaya çıkmasıyla netleşti. Bunlar küçük çocuk mezarlarıydı ve büyük bir özenle yapılmışlardı.”

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.