Naci Görür ateş püskürdü: ‘Kınıyorum’ sözleriyle bir mesaj yayınladı

Naci Görür ateş püskürdü: ‘Kınıyorum’ sözleriyle bir mesaj yayınladı
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’da faaliyet gösteren bazı basın kuruluşlarını kınadı. Bu kuruluşlar, Malatya Doğanşehir fayı üzerine ev inşa edilmesine yönelik tepkileri haberleştirirken, Naci Görür’ü ve başka bir deprem uzmanını tartışma içerisindeymiş gibi gösterdi. Prof. Dr. Görür, bu yanlış haberlere sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’da faaliyet gösteren bazı yayın kuruluşlarına tepki gösterdi. Twitter hesabından yayınladığı bir ‘kınama’ mesajıyla söz konusu kurumların adını vererek şunları ifade etti:

“Benim iznim olmadan resmimi biri ile yan yana koyarak sanki onunla tartışıyorum havası vermek ayıptır. Ben görüşümü kendi Twitter hesabımdan yazdım. Söylemlerimi farklı şekilde kullanmak habercilik değildir. Halkıma ve izleyicilerime duyurulur.”

Naci Görür’ün tepkisine neden olan haberler, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen Malatya Doğanşehir ile ilgiliydi. Görür’ün fay hattına ev yapılmasına karşı çıkanlara verdiği desteği haberleştiren yayın kuruluşları, aynı zamanda Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş’ın Görür’e tepki gösterdiği bilgisini de aktardı.

Haberlerde, Doğanşehir sakinlerinin konutların fay hattına yakın alanda değil, sağlam alanda inşa edilmesini talep ettiği belirtiliyordu. Vatandaşların bu taleplerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Naci Görür, “Halkın söylediği ve istekleri son derece makul. Lütfen gereğini yapın” ifadesini kullanmıştı.

Ancak, Dr. Ramazan Demirtaş’ın bu açıklamalara tepki göstererek yapılan açıklamanın algı olduğunu savunduğu da haberlerde yer almıştı. Demirtaş, Doğanşehir’de yüzey faylanması olmadığını ve yıkılan binaların faydan dolayı değil, dayanıksız olduğu için yıkıldığını belirtmişti.

Naci Görür, söz konusu yayın kuruluşlarının, bu haberi sanki Görür ile Demirtaş tartışmış gibi bir üslupla sunmasına tepki göstererek, bu durumun izni olmadan resmini başka biriyle yan yana koyarak tartışıyormuş gibi bir hava yaratmak olduğunu vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.