iPhone sahiplerini şaşkına çeviren şarj hilesi

Herhangi bir akıllı telefon sahibi için kritik anlarda şarjın bitmesi kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Neyse ki, az bilinen bir şarj hilesi, iPhone kullanıcılarına...

iPhone sahiplerini şaşkına çeviren şarj hilesi
Yayınlama: 08.06.2024
A+
A-

Herhangi bir akıllı telefon sahibi için kritik anlarda şarjın bitmesi kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Neyse ki, az bilinen bir şarj hilesi, iPhone kullanıcılarına birkaç saat daha fazla enerji sağlayabilir . İki iPhone 15 telefon, USB-C kablosuyla bağlandığında pil seviyesi düşük olan diğerini şarj edecek.

X’te iPhone kullanıcısı Sheel Mohnot, hileyi denediği bir fotoğrafını şu başlıkla yayınladı: ‘Bir iPhone’u başka bir iPhone’dan şarj edebilirsiniz’.

Bir kabloyla bağlandıklarında, iki iPhone 15 cihazı otomatik olarak iletişim kurarak hangisinin daha düşük pil yüzdesine sahip olduğunu öğrenecek.

Apple bayisi iStyle’a göre, pil şarjı daha fazla olan iPhone, kendi şarjını kaybederken diğeri dolmaya başlayacak.

Eski iPhone telefonlarda da işe yarıyor

Apple’ın topluluk sayfasında bazı kullanıcılar, hilenin eski bir iPhone modelini şarj etmek için iPhone 15 kullanırken de işe yaradığını belirtti.

Bir kişi, iPhone 15’in şarjının yüzde 98’den yüzde 89’a çıktığını, iPhone 11’in şarjının ise yüzde 10’dan 32’ye çıktığını söyledi. Ancak daha eski bir iPhone modeli, iPhone 15’i şarj edemez.

USB-C kablosu şart

Elbette bir iPhone 15’i başka bir iPhone 15 ile şarj etmek istiyorsanız her iki ucunda da USB-C konnektörü bulunan bir kabloya ihtiyacınız olacak. Bu arada, eski bir iPhone’u iPhone 15 ile şarj etmek istiyorsanız bir ucunda USB-C, diğer ucunda Lightning bulunan bir kabloya ihtiyacınız olacak. Apple, iPhone 15’ten başlayarak geçen yıl iPhone’larına USB-C şarj bağlantı noktaları koymaya başladı .

Bundan önce Apple, teknoloji devinin kendi şirket içi şarj tasarımı olan ‘Lightning’i kullanmıştı.

Apple , 2022’de farklı üreticiler tarafından üretilen birden fazla cihazla çalışabilen tek bir şarj kablosuna sahip olmanın e-atığı azaltacağına hükmeden Avrupa Birliği tarafından fiilen USB-C’ye geçmek zorunda kaldı.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.