Google gücünü kötüye mi kullanıyor? Rekabet Kurulu’ndan karar geldi…

Rekabet Kurulu, Alphabet Inc, Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. dahil olmak üzere Google ekonomik bütünlüğü hakkındaki soruşturmanın sona erdiğini duyurdu.

Google gücünü kötüye mi kullanıyor? Rekabet Kurulu’ndan karar geldi…
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

Rekabet Kurulu, Google’ın dünya genelinde en yaygın kullanılan arama motoru olarak pazardaki hakim durumunu kötüye kullanmadığına karar verdi. Kurul, Alphabet Inc, Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlük (Google) hakkında yürütülen soruşturmanın sona erdiğini duyurdu.

Geçen yıl açılan soruşturma, Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakimiyetini diğer internet sitelerinin faaliyetlerini zorlaştırarak kötüye kullanmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla başlatılmıştı. Kurul, masaüstü ve mobil arama sonuç sayfalarında sunduğu çeşitli özelliklerle internet sitelerinin arama sonuçlarında geriye düşmelerine neden olduğu yönündeki iddiaları inceledi.

Sonuç olarak, Kurul Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğunu kabul etti ancak bu durumu kötüye kullanmadığına karar verdi ve şirkete idari para cezası uygulamadı. Google hakkında devam eden başka soruşturmalar da bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.