Geçmeyen bel ağrınızın nedeni bu olabilir!

Geçmeyen bel ağrınız varsa nedeni sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmanız olabilir! Araştırmalar bacak bacak üstüne atmanın leğen kemiğini döndürdüğünü ve rutin olarak bu şekilde oturmanın...

Geçmeyen bel ağrınızın nedeni bu olabilir!
Yayınlama: 28.05.2024
A+
A-

Geçmeyen bel ağrınız varsa nedeni sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmanız olabilir! Araştırmalar bacak bacak üstüne atmanın leğen kemiğini döndürdüğünü ve rutin olarak bu şekilde oturmanın gluteal kasları gerdiği için bel ağrısını tetikleyebileceğini gösteriyor.

Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde 2020’de yapılan bir araştırma, bacak bacak üstüne atarak oturmanın gövdenin daha kamburlaşmasına da neden olduğunu buldu.

Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma dergisinde 2018 yılında yapılan bir araştırma, bacak bacak üstüne atmanın kanın bacaklardaki kan damarlarında hareket etme hızını azaltabildiğini ve bunun da kan pıhtılaşması riskini artırabildiğini buldu.

Bacak bacak üstüne atmaktan vazgeçemiyorum diyorsanız…

Bacak bacak üstüne atmak aynı zamanda omurganın ve omuzların yanlış hizalanmasına ve sonuçta sırt ağrısına neden olabilir. Eğer alışkanlık olarak bacak bacak üstüne atıyorsanız, sık sık çaprazladığınız bacağınızı değiştirmeniz iyi bir fikir olabilir. Daha iyisi bunun yerine ayak bileklerini çaprazlamanız. Bu oturuş omurga üzerinde aynı olumsuz etkiyi yaratmıyor veya kan akışını baskılamıyor.

Kol desteği olan sandalyeler kullanın

Kendinizi mutfakta veya yemek odası masasında çalışırken bulursanız, dirseklerinizi vücudunuza 90 derece açıyla yerleştirebilmeniz için kol desteği olan bir sandalye kullanın. Çoğu yemek sandalyesinde kol dayanağı yok, bu da kollarımızı masaya dayamak için omuzlarımızı kaldırmamız anlamına geliyor, bu da omuz ve sırt kaslarını zorluyor. Zorlanan sırt kasları da bel ağrılarını tetikleyebiliyor.

Kaynak: MUSTAFA BAYGIN/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.