Gebelikte dişlerinizi korumaya yardımcı besinler

Gebelik dönemi ve hormonal değişiklikler diş ve diş etlerini etkileyebiliyor. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına ve diş dostu ürünlerin kullanımına da özen göstermek gerekiyor. Gebelik döneminde...

Gebelikte dişlerinizi korumaya yardımcı besinler
Yayınlama: 25.05.2024
A+
A-

Gebelik dönemi ve hormonal değişiklikler diş ve diş etlerini etkileyebiliyor. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarına ve diş dostu ürünlerin kullanımına da özen göstermek gerekiyor. Gebelik döneminde ağız ve diş sağlığını güçlendiren yiyecekler ve ürünleri sizler için derledik.

Küçük bir uyarı! Gebelik hassas ve bir o kadar da kişiye özel bir dönemdir. Aşağıdaki önerileri denemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Ada çayı: Ada çayı antiseptik özelliği ile ağız ve diş sağlığını korur. Günde bir bardak şeklinde tüketilebilir.

Yeşil çay: Yeşil çay da antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de ağız ve diş sağlığını destekler. Tüketirken hafif ılıtarak kullanmak faydalı olabilir.

Peynir: Peynirin içerisinde bulunan kazein diş çürüklerini engelleyici bir proteindir. Yemek sonrasında peynir tüketmek ağız ve diş sağlığını destekler.

Yer fıstığı: Yer fıstığı kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Diş ve diş eti sağlığı için faydalı bir besindir. Brokoli ve brüksel lahanası gibi bitkisel kalsiyum kaynakları da tercih edilebilir.

Süt: Tartışmalı olsa da süt tüketimi ağız ve diş sağlığı için faydalı olabilir.

Elma, çilek ve kivi: Bu meyveler diş yüzeyinde temizleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca diş ve diş etlerine masaj yapar.

Diş dostu logolu sakızları tercih edin

Bunların yanı sıra, diş dostu logolu sakızların tüketimi, tükürük miktarını artırarak dişlerin arasından geçmesini sağlar. Fırça ve macun seçimi de kadınların diş boyutuna göre belirlenmelidir. Kadınların ağız ve diş sağlığını koruması için bu besinlere ve ürünlere dikkat etmeleri önem taşıyor.

Kaynak: DERYA ÖZGÜR/ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.