Erdoğan “müjde” diyerek duyurmuştu! Yeni döviz uygulaması başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçılara yönelik döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indiren yeni uygulamanın pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını duyurmuştu.

Erdoğan “müjde” diyerek duyurmuştu! Yeni döviz uygulaması başladı
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren bu düzenleme, ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 30’a indirilmesi anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuştu. “Müjdeli bir haber vermek istiyorum,” diyen Erdoğan, “İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Bu düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak. Tüm ihracat ailesine hayırlı olmasını diliyorum,” ifadelerini kullandı.

Döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indiren yeni uygulama bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni düzenlemeyle tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 40’tan yüzde 30’a indirildiğini belirtti.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TL’ye dönüştürülen döviz için verilen yüzde 2’lik destek kaldırıldı. Daha önce yurt dışı kaynaklı dövizlerin tamamı bozdurma kapsamındayken, yeni düzenlemeyle kapsama hangi tür gelirlerin gireceğini Merkez Bankası’nın belirleyeceğine ilişkin hüküm tebliğe eklendi.

Gelişmeyi olumlu bir adım olarak yorumlayan ihracatçılar, zorunluluğun tamamen kaldırılmasını istiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.