Elektronik sigara satışı yasaklanıyor! 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor

Avustralya, elektronik sigara satışında önemli bir düzenlemeye giderek eczaneler dışında satışını yasaklayan ilk ülke olacak. ABC News’in haberine göre, Avustralya hükümeti bu kararı Yeşiller Partisi’nin desteğiyle daha yumuşatılmış bir yasa tasarısı halinde Senato’ya sundu ve kabul etti. Yeni düzenlemenin gelecek hafta yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Elektronik sigara satışı yasaklanıyor! 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor
Yayınlama: 24.06.2024
Düzenleme: 24.06.2024 17:36
A+
A-

1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa tasarısına göre:

  • Yetişkinler elektronik sigaraları sadece eczanelerden temin edebilecek.
  • 18 yaşından küçükler ise elektronik sigara ürünlerini sadece doktor reçetesi ile alabilecekler.

Avustralya Sağlık Bakanı Mark Butler, tasarının amacının elektronik sigaraları “sigara alışkanlığından kurtulma yardımcı ürünü” olarak düzenlemek olduğunu belirtti. Butler, yasa tasarısının genç Avustralyalıları ve genel toplumu elektronik sigaranın zararlarından korumak için gerekli olduğunu vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu yasalar, genç Avustralyalıları ve daha geniş bir topluluğu eğlence amaçlı elektronik sigaranın zararlarından korurken, sigarayı bırakmak için gerçekten bir elektronik sigaraya erişmesi gerekenlerin yerel eczanelerinden bir tane alabilmelerine olanak sağlıyor.”

Hükümet, nikotin bağımlılığı riskine dikkat çekerek, acil önlemler alınmaması durumunda gelecekte bir nikotin bağımlılığı nesli oluşabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bu bağlamda, gençleri elektronik sigarayı bırakmaları konusunda desteklemek amacıyla ek fonlar sağlanacak.

Yasa tasarısının 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesiyle birlikte, Avustralya eczane dışı elektronik sigara satışını tamamen yasaklayan ilk ülke olacak. Bu adım, hem halk sağlığını korumayı hem de nikotin bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.