Elektrikte yeni düzenleme geliyor! Güvence bedeli getiriliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte tüketicilere yönelik düzenlemeleri içeren taslak bir metin yayımladı. Bu taslak, Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri kapsıyor ve kamuoyunun görüşüne açıldı. 15 gün boyunca ilgili kurumlar ve sektörden gelecek görüşler toplanacak ve gerekli görülen değişiklikler yapıldıktan sonra Kurul, taslağa yönelik nihai kararını verecek.

Elektrikte yeni düzenleme geliyor! Güvence bedeli getiriliyor
Yayınlama: 11.07.2024
A+
A-

EPDK, 24 ay boyunca fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni aboneliklerinde güvence bedeli alınmayacağını duyurdu. Güvence bedeli, borçların ödenmemesi riskine karşı alınan bir bedel olduğundan, düzenli ödeyen aboneler bu bedelden muaf tutulacak.

Yabancı uyruklu tüketicilerin aboneliği sonlandırmadan kullanım yerini terk etmesiyle artan yasal takip kalıntı borçları için yeni bir önlem alındı. Yabancı uyruklu tüketicilerden, ilk abonelik işlemlerinde mevcut güvence bedelinin yüzde 50 fazlası tahsil edilecek. Ancak, 24 ay boyunca düzenli ödeme yapan yabancı uyruklu mesken aboneleri de bir sonraki aboneliklerinde güvence bedeli ödemeyecek.

Sektörün dijitalleşen dünyaya uyumu için kağıt ve zaman israfının önüne geçilecek. Yüz yüze yapılan ve çok sayıda sayfa içeren perakende satış sözleşmelerinde aboneye sadece temel bilgileri içeren özet niteliğinde bir sayfa imzalatılacak. Sözleşmenin tamamı ise dijital ortamda aboneye iletilecek.

Sonlandırılan perakende satış sözleşmeleri kapsamında unutularak talep edilmeyen güvence bedelleri, hak sahibine ulaştırılacak. Ulaşılamayan durumlarda ise bu meblağ, tüm tüketicilere tarife düşüşü olarak yansıtılacak. İlgili abonelerin güvence bedeli hakkı baki kalacak ve talep halinde ödeme yükümlülüğü devam edecek.

Taslak, kaçak elektrik kullanımına yönelik yeni tedbirleri de içeriyor. Kaçak elektrik tespiti, tahakkuku, faturalandırma ve tahsil aşamalarında şirketlerin uygulamalarında görülen eksiklikler giderilecek ve dağıtım şirketleri arasında uygulama birliği sağlanacak. Kaçak kullanım ceza katsayısı artırılacak ve kaçak kullanımı tespit edilen kişiler daha yüksek ceza ödeyecek. Yüksek kaçak oranlı bölgelerde teknolojik imkanlar ve veri kullanımı artırılacak.

Kaçak elektrik faturalarına dair borçlar kapsamında, borç sahibine bildirim yapılmadan yasal takip işlemi başlatılmayacak. Öncelikle yüksek ceza katsayılı kaçak tüketim faturası düzenlenecek ve bu fatura ödenmediği takdirde dağıtım şirketi bildirim yaparak icra yoluna gidecek. Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği taslağı, kamudan ve sektörden gelecek görüş ve öneriler doğrultusunda son şekli verilerek hayata geçirilecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.