Einstein yine haklı çıktı!

DERYA ÖZGÜR/Einstein yine haklı çıktı! Bilim insanları kara deliklerin çevresinde dalma bölgesinin varlığını kanıtladı. Bu keşif, Einstein'ın 109 yıl önce yaptığı teorik tahminleri doğruladı. 100 yıldan...

Einstein yine haklı çıktı!
Yayınlama: 18.05.2024
A+
A-

DERYA ÖZGÜR/Einstein yine haklı çıktı! Bilim insanları kara deliklerin çevresinde dalma bölgesinin varlığını kanıtladı. Bu keşif, Einstein’ın 109 yıl önce yaptığı teorik tahminleri doğruladı.

100 yıldan fazla bir süre sonra, bilim adamları sonunda Albert Einstein’ın kara deliklerin doğası hakkındaki teorilerinden birini doğruladılar.

1915’te Einstein, kara deliklerin, yerçekimi kuvvetlerinin maddenin dairesel bir yol izleyemeyecek kadar büyük olduğu bir ‘dalma bölgesine‘ sahip olması gerektiğini öngördü.

Artık bilim insanları bu bölgenin sadece var olduğunu değil, aynı zamanda evrendeki en güçlü çekim kuvvetlerinden bazılarını da içerdiğini keşfettiler.

Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü’nden araştırmacılar, maddenin bu garip sınırdan kaybolduğu anın ilk gözlemlerini yakaladılar.

Çalışmayı yöneten Oxford’lu fizikçi Dr. Andrew Mummery şunları söyledi: ‘Bu, bir yıldızın dış kenarından soyulan plazmanın, bir kara deliğin merkezine son düşüşünü nasıl geçirdiğine dair ilk bakış.’

Klasik fizik çöküyor gibi görünür

Kara delikler bilimin bildiği en tuhaf nesnelerden bazılarıdır ve kenarlarında klasik fizik çöküyor gibi görünüyor.

Madde, kara deliğin inanılmaz derecede yoğun merkezine doğru çekilirken, olay ufku olarak bilinen ve ötesine ışığın dahi kaçamadığı alana yaklaşır.

Kara deliğe doğru daha fazla madde yuvarlandıkça, tıpkı suyun bir tıkaç deliğine düşmesi gibi, spiral bir yörüngeye çekilir ve burada süper sıcak plazmadan oluşan parlak bir halka halinde ezilir.

Newton’un evren görüşüne göre bu maddenin, olay ufku ile buluşana kadar kavisli bir yörüngede dönmesi gerekir.
Ancak Einstein’ın hesaplamalarına göre kara deliğin etrafındaki çekim kuvveti o kadar güçlüdür ki, çok yaklaşan parçacıklar eğri yollarını terk ederek doğrudan kara deliğe düşecektir.

Kaynak: Özel Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.