Eczacılar, “takviye edici gıda” kullanımı konusunda uyarıyor

TEİS tarafından yapılan yazılı açıklamada, takviye edici gıdaların ruhsatlandırılmasıyla ilgili olarak bitkisel ilaçlar ve vitaminlerin kullanımının, artan şehirleşme, yetersiz beslenme, stres ve uykusuzluk gibi etkenlere bağlı olarak arttığı vurgulandı.

Eczacılar,  “takviye edici gıda” kullanımı konusunda uyarıyor
Yayınlama: 24.06.2024
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan yaklaşık 12 bin “gıda takviyesi” adı altında satılan bitkisel ilaç ve vitaminler konusunda yapılan açıklamada, ürünlerin “bitkisel” olduğu algısıyla halkın zararsız olduğunu düşündüğüne ancak aslında içlerinde kimyasal maddeler bulunduğuna dikkat çekildi. Özellikle “ilaç değildir” ibaresinin yanıltıcı olduğu vurgulanarak, bu ürünlerin ilaç etken maddeleri içerebileceği ve kontrolsüzce piyasada satışa sunulduğu belirtildi.

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan’ın görüşlerine göre, Kovid-19 salgını sürecinde gıda takviyelerine olan talebin artması sahte ürün üretimini artırdı. Saydan, bu ürünlerin kimyasal veya bitkisel kökenli olmaları fark etmeksizin tüm ilaçların eczacının uzmanlık alanına girdiğini ve sadece Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, bu ürünlerin sadece eczanelerde satılması gerektiği ve kontrolsüz bir şekilde marketlerde veya benzin istasyonlarında sunulmasının sağlık riski oluşturabileceği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, takviye edici gıdaların kullanımındaki artışın şehirleşme, yetersiz beslenme, stres ve uyku sorunları gibi faktörlere bağlı olarak olduğu ve bu durumun dikkatle yönetilmesi gerektiği de belirtildi. Bu çerçevede, tüketicilerin bu ürünleri kullanmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalarının önemine değinildi.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.