Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sigara karşı yeni kanun sinyali! Gündemde “İngiliz modeli” var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Haftası Programı’nda gençlerle bir araya geldi ve sigara bağımlılığıyla mücadele konusunda önemli mesajlar verdi. Program, İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen gençler ve sporcuların katılımıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sigara karşı yeni kanun sinyali! Gündemde “İngiliz modeli” var
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Erdoğan, sigara bağımlılığıyla mücadelede yeni düzenlemelerin gündemde olduğunu belirtti ve Türkiye’de her yıl 85 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurguladı.

Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ve 2009 yılı sonrasında doğan kişilerin sigara ve elektronik sigaraya erişiminin yasaklandığı yasayı anlatan 15 yaşındaki İngiliz genç Edward Smith, bu yasanın tütün temelli hastalıkları azaltabileceğini ifade etti.

Erdoğan, bu yasayla ilgili olarak, “Ne zaman böyle bir yasal düzenlemeyi yaptıklarını öğrenebilirsek; gerekirse Birleşik Krallık ile irtibat kurarız” dedi. Konuyla ilgili olarak konuşan Müşerref Pervin Tuba Durgut ise, “Bu yasayı ülkemize adapte ederiz İnşallah efendim. 2009’dan sonra doğan çocuklar artık sigara ya da herhangi bir tütün ürününü alamayacak. Bu, çocukları korumak adına çok güzel bir kanun. Bu konuda çalışalım Sayın Cumhurbaşkanım” şeklinde konuştu. Erdoğan ise bu öneriye olumlu yanıt vererek, “Çalışalım” dedi.

Ayrıca, nargile kullanımına da değinen Erdoğan, nargilenin gençleri zehirlediğini ve bu konuda mücadele ettiklerini belirtti. Nargile içmenin yaygınlaştığı kıraathanelere yönelik mücadelenin devam ettiğini ve daha olumlu sonuçlar alacaklarına inandığını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.