Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonda en zor dönem bitti, artık düşüş göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Bu düzenleme pazartesi gününden itibaren geçerli olacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonda en zor dönem bitti, artık düşüş göreceğiz
Yayınlama: 08.06.2024
Düzenleme: 08.06.2024 15:58
A+
A-

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonda en zor dönemin geride kaldığını belirten Erdoğan, “Artık enflasyonda düşüş göreceğiz. Tek haneye inecek” dedi.

Erdoğan, hayat pahalılığına dikkat çekerek, “Önceliğimiz bu ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan kurtarmaktır. Enflasyonu düşürmek için politikaları uyum içinde yürütüyoruz. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Büyüme tarafında da oranlar olumlu seyrediyor” ifadelerini kullandı.

İhracatta gelinen son noktayı rakamlarla ifade eden Erdoğan, “2002’de bir haftada yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı. Dünyanın dört bir köşesine Türk mallarını götüren siz kardeşlerim bunları çok iyi biliyor” dedi. Erdoğan, ihracatçılara teşekkür ederek, “150 bin ihracatçımızın her birine Türk malı damgasını taşıyan ürünlerimizi dünyanın dört bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracatçıları her zaman desteklediklerini vurgulayarak, “Siz ihraç ettiniz, biz de sizin işlerinizi kolaylaştırdık. Siz yeni pazarlar aradınız, biz de sizin yolunuzu açtık” dedi.

Mayıs Ayında İhracat Rekoru

Türkiye’nin dış ticaretteki başarısına değinen Erdoğan, “2023 yılını 355 milyar dolar ihracatla kapattık. 24.1 milyar dolarlık Mayıs ayı ihracatımız tarihin en yüksek Mayıs ayı ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. İlk 5 ayda mal ihracatında net 4.6 milyar dolar artış sağlandı” diye belirtti.

Erdoğan, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40’tan yüzde 30’a indirildiğini ve bu düzenlemenin Pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin dünya sıralamasındaki yerini vurgulayarak, “Türkiye ekonomisi dünyada 17. satın alma gücünde 11. sırada yer alıyor” dedi. Ayrıca, Merkez Bankası rezervlerinde artış olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası doğrudan yatırımlarda güçlü canlanma göreceğimize inanıyorum. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir. Gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyayı olumsuz etkileyen belirsizliklerden kurtulduğumuzda yeni dönemin baş aktörü Türkiye olacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.