Bakan Şimşek: Piyasalara yönelik sadeleşme adımlarının devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ettiklerini belirtti. Şimşek, “Piyasaların daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarımız sürecek.” dedi.

Bakan Şimşek: Piyasalara yönelik sadeleşme adımlarının devam edecek
Yayınlama: 08.06.2024
A+
A-

Bakan Şimşek, X (Twitter) hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, uygulamaya aldıkları sadeleşme adımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesine vurgu yapan Şimşek, makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ettiklerini belirtti. Şimşek, “Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürmüştük. Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik.” dedi.

Piyasaların daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarının süreceğini belirten Bakan Şimşek, bu kapsamda atılan adımların devam edeceğini ifade etti.

Bu açıklamalarla birlikte, hükümetin ekonomiyi ve piyasaları daha etkin ve istikrarlı hale getirmeye yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ettiği anlaşılıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.