Babalar Günü ne zaman, bugün mü?

Babalar Günü ne zaman, bugün mü? Babalar Günü’nü kaçırmak istemeyenlerin gündeminde Babalar Günü ne zaman? sorusu var. Türkiye’de her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü’nün bu yıl ki tarihi haberimizde.

Babalar Günü ne zaman, bugün mü?
Yayınlama: 09.06.2024
Düzenleme: 08.06.2024 22:40
A+
A-

Babalar Günü ne zaman, bugün mü? Pazar günü geldi, Babalar Günü’nü kaçırmak istemeyenler aramalara başladı. Türkiye’de her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, bu yıl 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanacak. Bugün (9 Haziran) Babalar Günü değil. Babanıza sürpriz yapmak için hala 1 haftanız var! Yine de elinizi çabuk tutun, zaman hızla geçiyor. Babanızı mutlu edecek hediye ve sürprizleri hazırlamak için kolları sıvayın.

Babalar Günü 2024 yılında da heyecanla bekleniliyor. Vatandaşlar, ‘Babalar Günü ne zaman?’ sorusunun yanıtını merak ediyorlar. Önemli gün ve haftalar her yıl büyük bir coşku ile karşılanıyor. Babalarının, eşlerinin bu önemli gününü kutlamak isteyenler onlara mesajlar yazıyor, hediyeler alıyorlar. İşte 2024 yılı Babalar Günü tarihi…

Bugün Babalar Günü mü?

Türkiye’de de kutlanan Babalar Günü, her yıl haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu yıl haziran ayının üçüncü haftası 16 Haziran’a denk geliyor. Yani bugün (9 Haziran) Babalar Günü değil! Babalar Günü gelecek pazar kutlanacak.

Babalar Günü tarihçesi: Ne zaman kutlanmaya başlandı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlansa da birçok ülke bu günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutlar. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Babalar Günü eylül ayının ilk pazar günüdür. Tayland’da, ülkenin kralının doğum günü olan 5 Aralık’ta kutlanır. Brezilyalı babalar, ağustos ayının ikinci pazar günü onurlandırılır.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dinî özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.